Çeşitli Yönleriyle Neyzen Tevfik Hayatı Kişiliği Şiirleri

Alpay Kabacalı

Kitap Açıklaması

Neyzen Tevfik, keskin yergi ve küfürleri, yanından hiç eksik etmediği ney´i, dilden dile dolaşan nükte ve fıkraları, saraylarla tımarhaneler, köşklerle çöplükler arasında akıp giden hayatı ve renkli kişiliğiyle, benzersiz bir insandı. Başka bir deyişle o, şiirlerinin, yergi ve nüktelerinin, ney´inin, ölçü ve tanımlara sığmayan yaşayış biçiminin ve renkli kişiliğinin bir toplamıydı. Hatta, bu toplamın da ötesine uzanan, dile getirilip açıklanması pek güç bir kişiliği vardı.

Yarım yüzyıl boyunca ardı sıra sürüklediği ünü, 1953´te ölümünden sonra da ayakta kaldı, günümüze kadar geldi. Bugün de, toplumumuzun hemen her kesimi, onu çeşitli yönleriyle tanımak istiyor.

Elinizdeki kitap bu gözlemden doğdu ve -bu isteği karşılamak amacıyla- değişik bir yöntemle hazırlandı: Neyzen Tevfik´in hayatı, kişiliği ve ölçüye, tanıma gelmez yönleri ustalıklı bir kurguyla, ama araya girilmeden, onu okurla karşı karşıya getirmek yoluyla, ayrıntılı olarak tanıtıldı. Neyzen Tevfik´in dilden dile aktarılan nükte ve fıkralarını da biraraya getiren kitapta ayrıca onun yergi ve şiirleri inceleniyor, bunların önemli bir bölümü gerekli açıklamalarla birlikte sunuluyor.Alpay Kabacalı Kitapları

16,67 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789754470031
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 384
Ebat: 13,5x20 cm
Ağırlık: 384
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.