Çevresel Güvenlik ve Türkiye’de Enerji Politikaları

Örgen Uğurlu

Kitap Açıklaması

Türkiye'de enerji ve enerjiden kaynaklanan sorunlar, çok uzun bir süreden bu yana etkisini hissettirmiş olsa da, konuya ilişkin kapsamlı çalışmalar ve hele enerji konusunu çevresel güvenlik boyutunda tartışan yapıtlar son derece sınırlıdır. Türkiye'deki enerji politikalarını çevresel güvenlik ekseninde ele alan ve alanında öncü nitelikler taşıyan bu çalışma, temelde üç saç ayağına oturmaktadır: Küresel çevre politikalarının kavramsal olarak tartışılarak örneklendirildiği ve bunların sonucunda oluşan çevresel güvenlik ve enerji güvenliği kavramlarının çerçevesinin çizildiği ilk bölümle okuyucuya tartışmanın temel bilgileri verilmektedir. Bu kısımda, güvenlik olgusunun kapsamındaki değişim değerlendirilmekte ve enerji güvenliği anlayışı yeni bir yaklaşımla geliştirilmektedir. Bu yeni yaklaşım, enerji güvenliğini, çevresel güvenlik ve sürdürülebilir politikalar kavramları ile bütünleşik olarak ele almaktadır.

Türkiye'nin enerji politikalarının tartışıldığı ikinci bölümde ise arza sunulan enerji kaynakları, çevresel etkileri ile birlikte mercek altına alınıp, söz konusu politikalara bu doğrulta yön vermesi beklenen öğelerin son otuz yıllık dönemdeki algılanışı ve gelişimi nesnel bir yaklaşımla tartışılmıştır.

Sürdürülebilirlik politikaları, çevresel güvenlik ve enerji güvenliği kavramlarının bir arada ele alınması gerekliliğini ilk iki bölümde okuyucuya sunan yazar, son bölümde bu üç kavramın merkezine Türkiye'yi alarak çalışmanın en önemli sorunsalını tartışmaktadır. Burada, ülkenin enerji politikalarının dış aktörlerin etkisi altında şekillenişi, enerji politikalarının sürdürülebilirliği, uluslararası enerji politikaların küresel ve bölgesel güç dengeleri açısından önemi, Türkiye'nin bu süreçteki yeri ve son olarak da tüm bunların ulusal enerji politikalarında oluşturduğu ya da oluşturabileceği sorunlar, çevresel güvenlik tehditleri açısından incelenmiştir.

Örgen Uğurlu'nun bu yapıtı, çevre ve güvenlik olgularını ve bunların birbiriyle etkileşimini, enerji politikaları bağlamında disiplinlerarası bir yaklaşımla ele alması bakımından kendi alanında özgün bir çalışma niteliği taşımaktadır.

- Prof. Dr. Nesrin Algan

Örgen Uğurlu Kitapları
18,52 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789757651758
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 434
Basım:
Ebat: 13,5x20 cm
Ağırlık: 434
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.