Çözüm Odaklı Kısa Süreli Grupla Psikolojik Danışma Uygulamaları

Ahmet Akın, Azmi Bayram İlbay, Hakan Sarıçam, Nihan Çitemel, Recep Uysal, Tuğba Yılmaz Bingöl

Kitap Açıklaması

Baş döndürücü bir hızla değişen ve gelişen günümüz dünyasında, bireylerin yaşadıkları psikolojik sorunların üstesinden gelebilecek becerileri kazanmaları için çok fazla ayıracak zamanlarının olmadığı kaçınılmaz bir gerçeklik olarak karşımıza çıkmaktadır. Her alanda olduğu gibi psikoloji de bu değişim ruhundan etkilenmiş ve buna bağlı olarak yeni psikolojik danışma yaklaşımları geliştirilmiştir. Çözüm odaklı kısa süreli yaklaşım, adın da anlaşılacağı üzere, sorundan daha çok çözüme odaklanmakta ve psikolojik danışma seanslarının süresini olabildiğince kısa tutmayı benimsemektedir.

Bu yaklaşımda; "ne konuşulursa o üretilir" ve "bozulmadıysa tamir etme" varsayımlarından hareketle bireysel potansiyeller ve işlevsel yönler üzerinde durulmaktadır. Böylece son derece pratik ve işlevsel bir uygulama olarak kullanılabilecek çözüm odaklı kısa süreli yaklaşım, yurt dışında olduğu gibi ülkemizde de özellikle 2000'li yılların başından itibaren yoğun akademik ilgiyle karşılanmıştır.

Elinizdeki bu eser öncelikle çözüm odaklı kısa süreli yaklaşımı tanıtmakta ve ardından Dr. Azmi Bayram İlbay (Öğrenci tükenmişliği), Dr. Hakan Sarıçam (Öz-derin düşünce), Dr. Nihan Çitemel (Akran zorbalığı), Dr. Recep Uysal (Risk alma davranışı) ve Dr. Tuğba Yılmaz Bingöl (Öz-yeterlik) tarafından doktora tezlerinde geliştirilen ve akademik olarak işlevselliği kanıtlanan beş çözüm odaklı grupla psikolojik danışma uygulamasına yer vermektedir. Alana katkı sağlaması dileğiyle…Ahmet Akın Kitapları

19,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786051338170
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 248
Basım:
Ebat: 17x24 cm
Editör: Ahmet Akın, Ümran Akın
Ağırlık: 248
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.