Çözümden Çatışmaya Kürt Meselesi

2012 - 2016

Mehmet Yanmış

Kitap Açıklaması

Türkiye'nin 2012'de başlattığı barış süreci Haziran 2015 sonrasında yeniden çatışmaya dönüştü. Barış beklentilerinin çok yükseldiği üç yıllık barış görüşmelerinin akabinde yaşanan çatışmalar yüzyıllık sorunun çözümü konusunda karamsarlığı artırıyor.

Türkiye, Arap Baharıyla yayılmaya başlayan protesto eylemlerinin neler yapabileceğini fark ettiğinde kendi yumuşak karnı olan Kürt sorununun çözümü için yeni bir barış süreci başlattı. Devlet/AK Parti ile PKK/HDP arasında devam eden barış görüşmeleri 2015'in başlarında sekteye uğradı. Bölgede çatışmaların başlamasıyla dokuz aya yakın bir sürede değişik ilçe ve illerde, 400'ün üzerinde güvenlik görevlisinin şehit olmasına, bir o kadar da sivil vatandaşın ölmesine, 350.000'den fazla insanın göç etmesine veya evlerini uzun süre terk etmelerine ve çok sayıda örgüt üyesinin ölmesine neden oldu. Bu süreçte bölgede sosyo-ekonomik hayat durma noktasına geldi.

"Dr. Mehmet Yanmış, yaptığı araştırmayı bana da gönderdi. PKK'nin ‘Hendek ve barikatlarının ve devletin yaptığı ‘operasyonların Kürt vatandaşlarımızı nasıl etkilediğini araştırmış. Araştırma alanı Hakkâri, Silopi, Cizre, İdil, Nusaybin, Şanlıurfa, Mardin ve ağırlıklı olarak Diyarbakır... En sıcak yöreler. Hendek ve barikatların HDP'ye oy kaybettirdiği besbelli. Fakat radikalleşmenin artması ciddi bir alarmdır. Sakinleştirici bir dil ve atmosfer lazım."

- Taha Akyol Hürriyet, 24.02.2016

 15,74 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786056699788
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 206
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Ağırlık: 206
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.