Cumhuriyet Dönemi Ulaşım Politikaları (1923-1960)

Efdal As

Kitap Açıklaması

Tarih boyunca ticaret,seyahat, askeri, sefer, haberleşme, dinsel ziyaret, diplomatik temas, misyonerlik faaliyeti, daha yaşanabilir yrler arama bilimsel ve sanatsal etkinlikler gibi nedenlerle yapılan yolculuklar, yol kavramını ortaya çıkarmıştır.

Anadolu'yu yurt edindikten sonra bu yolar üzerinde kullanılan ulaşım araölarını uzun süre değiştirmeyen Türklerin XIX. yy.'ın ilk çeyreğinde ortaya çıkan yeni bir ulaşım aracıyla trenle aynı yılın ortalarında tanışması hem mensubu oldukları Osmanlı Devletini hem de bu devletin mirasçısı Türkiye Cumhuriyetini bu devletlerin iç ve dış politikalarını oldukça etkilemiştir. Bu etki sonraki dönemde diğer ulaşım alalnlarında da kendisini göstermiştir.

Bu çalışma Osmanlı tarihsel arka planını da göz önünde bulundurarak erken Cumhuriyet Dönemi şeklinde nitelendirilebilecek olan CHP'nin tek partili iktidarında geçen 27 yıllık dönemin demiryolu kara yolu, denizyolu ve hava yolarına yönelik ulaşım politikaları ile çok partili hayata geçişten sonrasi ikinci genel seçimde iktidara gelen DP'nin 10 ylllık iktidarının yukarıda zikredilen dört ana ulaşım koluna ait ulaşım politikalarını döenmin iç ve dış dinamikleri de göz önünde bulundurarak zaman zaman aralarındaki farkları ve benzerlikleri de vurgulayarak serrgilemeyi amaçlamıştır.24,00 ₺ %4
23,04 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789751626356
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 656
Basım:
Ebat: 16x24 cm
Ağırlık: 844
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.