Dağlarca ile "Resim Söylemek"

Ruşen Eşref Yılmaz

Kitap Açıklaması

Dağlarca konuşuyor...

Ressam Ruşen Eşref Yılmaz'ın 1999-2008 yılları arasında şair Fazıl Hüsnü Dağlarca ile yaptığı söyleşilerden oluşan bu yapıt, gerçekliği yeniden tanımlayarak 'hakiki' olanı öne çıkarması, sanata estetik, kuramsal, yeni bir felsefi söylem getirmesi, söz konusu kavramları tartışmaya açması yönüyle özgün bir nitelik taşıyor.

İki bölümden oluşan kitabın "Resim sen ne büyüksün!" adlı ilk bölümünde Dağlarca ile resim, sanat, şiir ve yaşam hakkında yapılmış söyleşiler yer alırken "Ressam doğacağı yüzü arar" adlı ikinci bölümde şairin çeşitli görüşmeler sırasında, kendisine soru yöneltilmeden söylediği sözlere yer veriliyor.

Kitapta Ruşen Eşref Yılmaz'ın Dağlarca portrelerinin yanı sıra yayımlanmamış birkaç Dağlarca fotoğrafı da yer alıyor.

Resim, sanat, şiir ve yaşam üzerine tadına doyulmaz bir söyleşi...

"Bir çocuk nasıl şair olur? Bu soruyu bana hep sormuşlardır. Bu soruya 'Bir çocuk nasıl ressam olur?' sorusunu da ekleyerek yanıt vereyim: Anne babası evlen­dikleri gece çok sevişiyorlarsa, yıldızlara bakıyorlarsa, biraz kavga ediyorlarsa, birbirlerini ölesiye seviyorlarsa, onların çocukları sanatçı olur. Bunu ben kendimde gördüm. Eğer bir çocuk şair olacaksa avucunda bir dize ile gelir. Ressam olacaksa parmağında boyalı bir çizgi taşır."

- Fazıl Hüsnü Dağlarca25,00 ₺ %15
21,25 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786059626101
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 120
Basım:
Ebat: 13,5x21,5 cm
Editör: Kenan Yücel
Ağırlık: 120
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.