Kitap Açıklaması

Zinnur Mansurov 1949 yılında Tataristan'ın Mamadış ilçesi Tüben Uşmı Köyünde doğdu. Kazan Devlet Üniversitesi Tatar Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim gördü. Sonra Sosyalist Tataristan Gazetesinde özel muhabir, Kazan Utları Dergisinde bölüm muharriri, Tataristan Radyosu'nda başmuharrir, Tataristan Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 1995 yılında Tataristan Cumhuriyeti Bakanlar Kabinesi kararı ile Medeni Comga (Medeni Cuma) haftalık edebiyat ve sanat gazetesi kuruldu ve yirmi yıl bu gazetenin genel yayın yönetmeni olarak görev yaptı.

Şair Zinnur Mansurov, Kazan, Ufa ve Moskova Yayınevlerinde yayımlanan yirmiye yakın kitabı vardır ve eserleri çeşitli dillere çevrilmiştir.

Şair ve cemiyet adamı olarak Zinnur Mansurov Tataristan'ın sosyal ve kültürel hayatında aktif rol oynamaktadır. O, Bütün Dünya Tatar Kongresi Milli Şurası üyesi ve Bütün Dünya Yazarlar Birliği Tatar PEN-merkezi Başkanıdır.

Edebiyat ve sanat alanında verdiği emeklerinden dolayı Zinnur Mansurov "Tataristan Cumhuriyetinin Halk Şairi", "Tataristan'ın Ünlü Sanat Çalışanı" adlı unvanlara sahiptir . Tataristan Cumhuriyeti'nin A. Tukay Adına Devlet Ödülüne, Tataristan Cumhuriyeti'nin Övgü Sertifikasına layık görülmüştür. Mansurov "M.A. Şolohov'un 100. Yılı" ve "Kazan'ın 1000. Yılı " madalyaları , Tataristan Medeniyet Bakanlığının "Medeniyet Alanında Emekleri İçin " Şükran Beratı, "Rusya'da Edebiyat Yılı" anı madalyası ile A. İshakî, H. Atlasî ve Ş. Mannur ödüllerinin sahibidir.

Kazakistan'ın Türkistan Şehrinde toplanan VIII. Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi tarafından 2017 yılı için Türk Dünyasında Yılın Edebiyat Adamı ilan edilmiş ve ödülü 17 Nisan 2018 günü Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu'da kendisine takdim edilmiştir.

7,41 ₺ %20
5,93 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
75 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786059148771
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 72
Basım:
Ebat: 13,5x21,5 cm
Ağırlık: 72
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.