Danıştay İçtihatları Birleştirme Kararları

1982 Anayasası Dönemi

Neslihan Solmaz, Serkan Kızılyel

Kitap Açıklaması

İçtihatları birleştirme kararları ile idare hukukunun üzerinden gelinmesi kolay olmayan zor konuları ve uygulama birliğinin sağlanamadığı uyuşmazlık türleri hakkında bağlayıcı kararlar verilmektedir. Bu kararlar, idari yargının ürettiği en nitelikli hukuki kararlardır ve temas ettiği konularda çok derin hukuki tahliller içermektedir. Bu nedenle idare hukukuna ve idari yargıya ilgi duyan hukukçuların bu kararları takip etmesi gerektiği kuşkusuzdur.

İçtihatları birleştirme kararları verildikleri andan itibaren ileriye dönük olarak herkesi bağlayacağından, bu konudaki pozitif hukuk değişmeden ya da birleştirilmiş içtihat değiştirilmeden farklı bir uygulamaya gidilmesi mümkün değildir. Ülkemizde pozitif hukukun olağanüstü bir hızla değişmesi nedeniyle bu çalışma kapsamına giren bir kısım kararların uygulama kabiliyeti kalmadığı açıktır. Bununla birlikte, bu kararların bütünüyle işlevsiz olduğu söylenemez. Zira bu kararlarda yürütülen etkileyici hukuki muhakemeler, idare hukuku için benzer durumlarda takip edilebilecek eşsiz metodolojik örnekleri sunmaktadır.

Bu çalışmanın 1982 Anayasası dönemi ile sınırlandırılmasının nedeni idari yargının bu dönemde mevcut organik yapısına kavuşmasıdır. 1982 Anayasası döneminde Danıştay idari yargının tek organı olmaktan çıkarılarak ilk derece ve bölge idare mahkemeleri kurulmuştur. Kuşkusuz Danıştay’ın 1961 Anayasası döneminde de verdiği çok kıymetli kararlar bulunmaktadır. Tüm kararların bu çalışma kapsamına alınmasının mümkün olmaması nedeniyle de bu sınırlandırmaya gidilmiştir.

Kararlar konu başlıklarına bölünerek yargılama usulüne, kamu görevlilerine, diğer idari davalara ve vergiye ilişkin uyuşmazlıklar şeklinde tasnif edilmiştir. Her bölümde yer alan kararlar tarih sırası dahilinde verilmiştir. Ayrıca kararların özetinin yer aldığı bir içindekiler bölümüne de yer verilerek okuyucuların aradıkları kararlara kolaylıkla ulaşabilmeleri sağlanmıştır. Açık yazım yanlışlıkları dışında kararın asıl metni muhafaza edilmiştir.

73,00 ₺ %10
65,70 ₺
Tedarik Süresi: 10 iş günü
Kargo Bedava Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786051468129
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 462
Basım:
Ebat: 16x24 cm
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.