Davranışsal Finans ve Finansal Okuryazarlık

Mesut Doğan, Seyda Faikoğlu

Kitap Açıklaması

Kitabın birinci bölümünde hisse senedi yatırımcılarının davranışlarını ve hisse senedi fiyat hareketlerini inceleyen davranışsal finans üzerinde durulmuş. Ayrıca davranışsal finansın açıklamaya çalıştığı aşırı reaksiyon ve eksik reaksiyon anomalileri ve bu anomalileri açıklamak için geliştirilmiş üç davranışsal finans modeli de ayrıntılı olarak ele alınmış.

Kitabın ikinci bölümünde ise BİST menkul kıymet yatırımcılarının davranışsal finans eğilimleri olan temsililik, muhafazakarlık, kendine atfetme, aşırı güven, momentum yatırımcılığı ve haber avcılığı davranışlarının varlığının olup olmadığı ve varsa hangi oranda olduğu tespit edilmiş. Ayrıca söz konusu yatırımcıların "Temel Düzeyde Ekonomi ve Finans", "Bireysel Bankacılık", "Emeklilik ve Sigortacılık", "Finansal Tablolar", "Yatırım", "Vergi ve Mevzuat", "Vergi ve Mevzuat", "Matematik ve Faiz Hesaplamaları", "Finans Gündemi" ile ilgili finansal okuryazarlık skorları ve sonucunda toplam finansal okuryazarlık seviyeleri ortaya çıkarılmış.

En son olarak yatırımcıların davranışsal finansal eğilimleri ile finansal okuryazarlık seviyeleri arasındaki ilişki test edilmiştir. Kitabın ikinci bölümündeki araştırma Türkiye'deki ilk çalışmalardan birisi olması bakımından büyük önem taşımaktadır.Mesut Doğan Kitapları

20,00 ₺ %5
19,00 ₺
Tedarik Süresi: 3 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786053274032
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 148
Basım:
Ebat: 16x23,5 cm
Ağırlık: 150
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.