Dede Korkut ve Ahmed Yesevi’den Günümüze Uzanan Alevi Ozanlar

Mehmet Şimşek

Kitap Açıklaması

Halk ozanlarımız, yüzyıllar boyu Hz. Ali, Ehl-i Beyt ve Hacı Bektaş Veli yolunda, Alevi-Bektaşi toplumunun düşünen beyni, çarpan yüreği, haykıran dili olmuş; elindeki sazı ve soylu kimliği ile, halk şiiri hazinemize yeni yeni halkalar eklemiş, böylece bu kültürü daha sonraki kuşaklara taşımıştır.

her biri pırlantalar kadar değerli nefe, düvaz ve divan doğuşundan bu yana bir ummana akmış, din, dil ırk ayrımı gözetmeden "yetmiş iki millete aynı gözle bakmak" ilkesiyle dolu, Alevi-Bektaşi Edebiyatı doğmuştur. Bu soylu gelenek: bugün de, değerinden hiç bir şey yitirmeden güçlü temsilcilerinin sözünde ve sazında bütün canlılığıyla sürdürülmektedir.

Hz. Muhammed, şair sanatçıları, "Tanrı'nın, arş altında öyle hazineleri vardır ki, bunların anahtarları şairlerin dilleridir." yüce sözüyle övmüşlerdir.

size sunulan bu eser, ünlü ozanlarımızı kişilikleri ve edebiyatımıza kazandırdıkları ürünleriyle tanıtıcı bir başucu kitabıdır. Kitapta sözü edilen kişileri tanımak, gerçek yüzüyle Anadolu Aleviliği'nin temel kaynaklarını tanımak demektir.

Alevi - Bektaşi kültürüne, hangi türden olursa olsun katkılarıyla iz bırakan halk ozanlarımıza, her zaman minnet ve şükran doluyuz.Mehmet Şimşek Kitapları

30,00 ₺ %28
21,60 ₺
1 günde kargoda
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 3990000010878
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 238
Basım:
Ebat: 13,5x19,5 cm
Ağırlık: 198
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.