Değişim Sürecinde Türkiye

Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Sosyo-Ekonomik Bir Değerlendirme

Mahfi Eğilmez
4 kişi
Kidega'nın Değişim Sürecinde Türkiye Kitap Yorumu
Anlaşılır bir dille, ekonomik gelişmeleri gözlemlememizi sağlayabilecek açıklıkta yazılmış bir Mahfi eğilmez eseri Değişim Sürecinde Türkiye. Osmanlı'dan günümüze ekonomik yolculuğumuzu sanayi ve kapitalizm ekseninde değerlendiren bu kitap toplumun her kesimine hitap ediyor.

Kitap Açıklaması

Avrupa, imparatorlukların dağılmasıyla ulus devletlere dönüşür ve aydınlanmanın ardından sanayi kapitalizmine geçerken Osmanlı İmparatorluğu hep bir ümmet devleti olarak kaldı. Ne tam olarak aydınlanmaya girebildi ne de sanayi kapitalizminin getirdiği rüzgârı yakalayabildi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla aydınlanma ve sanayileşme atılımı gibi kazanımlar çıktı ortaya. Ne var ki bunlar, toplumca bir çaba karşılığı elde edilmiş kazanımlardan çok, ilerici bir kadronun getirdiği düzenlemelerdi. O nedenle de toplum tarafından tam olarak sahiplenilmediler.

Son yüz yılda ülkemizde yaşanan sosyo-ekonomik evrim başlangıçta ileriye doğru olsa da sonradan çok daha karışık bir görünüm içine girdi. Bizde hiçbir zaman geniş bir sanayi burjuvazisi oluşamadı. Daha çok bir esnaf burjuvazisi oluştu. Hiçbir zaman kapitalizm, ahbap-çavuş kapitalizmini aşamadı. Türkiye bazen Batı'ya bazen Doğu'ya, bazen ileriye bazen geriye doğru kararsız bir denge içinde savrulup durdu.

Bu kitap Türkiye'nin Osmanlı'dan bu yana yaşadığı bu karışık ve kararsız değişimi değerlendirmeyi amaçlıyor.Mahfi Eğilmez Kitapları

30,00 ₺ %20
24,00 ₺
1 günde kargoda
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789751418531
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 248
Basım:
Ebat: 13,4x19,8 cm
Ağırlık: 248
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
  • EMRE ÇAKMAK (09.10.2018)

    Ekonomide anlaşılması güç terimler,tablolar için uzmanlık gerekebilir, belki de anlaşılması istenmediği içindir! Sanatı seviyoruz bilhassa rakamlarla yalan söyleme sanatını. Ancak bu kitap tüm yalınlığı ile tarih sahnesi içinde ekonomik değişimi gözler önüne seriyor.Geçmişten ders almak dileğiyle...