Değişim Sürecinde Türkiye

Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Sosyo-Ekonomik Bir Değerlendirme

Mahfi Eğilmez
4 kişi
Kidega'nın Değişim Sürecinde Türkiye Kitap Yorumu
Anlaşılır bir dille, ekonomik gelişmeleri gözlemlememizi sağlayabilecek açıklıkta yazılmış bir Mahfi eğilmez eseri Değişim Sürecinde Türkiye. Osmanlı'dan günümüze ekonomik yolculuğumuzu sanayi ve kapitalizm ekseninde değerlendiren bu kitap toplumun her kesimine hitap ediyor.

Kitap Açıklaması

Avrupa, imparatorlukların dağılmasıyla ulus devletlere dönüşür ve aydınlanmanın ardından sanayi kapitalizmine geçerken Osmanlı İmparatorluğu hep bir ümmet devleti olarak kaldı. Ne tam olarak aydınlanmaya girebildi ne de sanayi kapitalizminin getirdiği rüzgârı yakalayabildi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla aydınlanma ve sanayileşme atılımı gibi kazanımlar çıktı ortaya. Ne var ki bunlar, toplumca bir çaba karşılığı elde edilmiş kazanımlardan çok, ilerici bir kadronun getirdiği düzenlemelerdi. O nedenle de toplum tarafından tam olarak sahiplenilmediler.

Son yüz yılda ülkemizde yaşanan sosyo-ekonomik evrim başlangıçta ileriye doğru olsa da sonradan çok daha karışık bir görünüm içine girdi. Bizde hiçbir zaman geniş bir sanayi burjuvazisi oluşamadı. Daha çok bir esnaf burjuvazisi oluştu. Hiçbir zaman kapitalizm, ahbap-çavuş kapitalizmini aşamadı. Türkiye bazen Batı’ya bazen Doğu’ya, bazen ileriye bazen geriye doğru kararsız bir denge içinde savrulup durdu.

Bu kitap Türkiye’nin Osmanlı’dan bu yana yaşadığı bu karışık ve kararsız değişimi değerlendirmeyi amaçlıyor.

Mahfi Eğilmez Kitapları
30,00 ₺ %28
21,60 ₺
1 günde kargoda
75 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789751418531
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 248
Basım:
Ebat: 13,4x19,8 cm
Ağırlık: 248
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
 • Sinem Poçan (31.01.2019)

  Cumhuriyetin ilk yıllarından günümüze kadar olan ekonomi politika değişimleri ve bunlara ilişkin verileri insanı sıkmadan, bir roman tadında insana veriyor.

 • Ada Karabulut (07.11.2018)

  Türkiye’nin ekonomi serüvenini merak edenlere yazılmış bir kitap. Bir ekonomi kitabının bu kadar akıcı olarak okunması kesinlikle normal değil diye düşünüyorum. Ayrım yapmadan herkesin okuması gereken bir kitap olduğunu da belirtmek isterim.

 • Burcu Akaydın (23.10.2018)

  Türkiye'nin ekonomisinin nasıl da değiştiğini öğrenmek istiyorsanız bu kitabı sizlere tavsiye ederim.

 • EMRE ÇAKMAK (09.10.2018)

  Ekonomide anlaşılması güç terimler,tablolar için uzmanlık gerekebilir, belki de anlaşılması istenmediği içindir! Sanatı seviyoruz bilhassa rakamlarla yalan söyleme sanatını. Ancak bu kitap tüm yalınlığı ile tarih sahnesi içinde ekonomik değişimi gözler önüne seriyor.Geçmişten ders almak dileğiyle...

 • Burcu Doğan (06.09.2018)

  Toplumsal beklentiyi göz ardı edilerek yapılan her dönüştürme hareketi bir zaman sonra geri dönüşüm şeklinde hayat buluyor, yazar bunu geriye gidiş olarak okuyor. Halbuki toplum aslına rücu ediyor.

 • Ebru Koçyiğit (04.09.2018)

  Kitap kesinlikle dikkatimi çekmedi.

 • Rüya Baturalp (30.08.2018)

  Bu kitabı okumak benim için gerçekten büyük bir zevkti. Değişim Sürecinde Türkiye yazarın güncel olarak paylaştığı yazılardan oluşan harika bir kitabıdır. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

 • Ümran Çamdalı (29.08.2018)

  Kitap kesinlikle Türkiye ekonomi serüvenini merak edenler için çok güzel bir eser olmuş. Özellikle de bir ekonomi kitabının bu kadar akıcı bir şekilde okunması da normal değil diye düşünmeden de edemiyorum :)

 • Onur Duygulu (28.08.2018)

  Türkiyenin değişim sürecinde olanları anlatan harika bir kitap. Siyaset sevenlerin okumasını tavsiye ederim.

 • Ece Kuzucu (27.08.2018)

  Türkiye'nin ekonomi serüvenini merak edenler için çok güzel bir kitap.

 • Berke Kutlay (02.08.2018)

  Türkiye ekonomisine dair kitapları incelemek bölümüm gereği önemli. Bu yüzden çıkar çıkmaz bu kitabı sipariş ettim. Yapılan sosyo ekonomik değerlendirmeler ise oldukça yerinde.

 • Barlas Karadaş (02.08.2018)

  Mahfi Hocamızın bu eşsiz eserini okumak gurur verdi.

 • Onur Baykam (28.07.2018)

  Türkiye’nin değişimini anlatan kitap ülkemizde yaşanan sosyo-ekonomik evrim başlangıcının ileriye doğru ilerledikçe nasıl karıştığını anlatan harika bir kitap. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

 • Ada Erginsoy (27.07.2018)

  Türkiyenin ekonomi serüvenini merak edenler için çok güzel bir kitap. Cumhuriyetin ilk yıllarından günümüze kadar olan ekonomi politika değişimleri ve bunlara ilişkin verileri insanı sıkmadan, bir roman tadında insana veriyor.

 • Emel Erginsoy (11.07.2018)

  Türkiye'nin ekonomik sürecini merak edenler ekonomiye meraklı olanların mutlaka okuması gereken kitaplar arasında yer alan Değişim Sürecinde Türkiye Mahfi hocanın kalemiyle ayrı bir haz veriyor.

 • Canberk Babaoğlu (10.07.2018)

  Mahfi Eğilmez'in Değişim Sürecinde Türkiye adlı kitabını okumak benim için zevkti. İnsanın kendi yaşadığı toprakları tanıması ve onun için araştırmalar yapması gerçekten hoş bir davranış mutlaka okunması gereken bir kitap.

 • Ege Koç (05.07.2018)

  Değişim sürecinde Türkiye adlı kitabı aldım ve bir çırpıda bitirdiğimi söyleyebilirim. İnsanın üzerinde yaşadığı toprağı araştırması ve onun hakkında bilgi edinebilmesi gerçekten bir ihtiyaç.

 • Görkem Ayaydın (25.06.2018)

  Mahfi hocanın Değişim Sürecinde Türkiye kitabı bazı gerçekleri yüzüme çarparken önümüzdeki dönemde ne tür ekonomik çöküşler yaşanacak bunun üzerine de kitap yazması gerekiyor.

 • Emir Babacan (21.06.2018)

  Değişim Sürecinde Türkiye devlet sektöründe uzun yıllar emek vermiş yazar mahfi eğilmez'in en iyi kitaplarından biridir.

 • Sinem Paksüt (12.06.2018)

  Değişim Sürecinde Türkiye bir ekonomi kitabı gibi değil de roman tadında akıcılığa sahip muhteşem bir kitap olmuş. Mahfi hocamızın kalemine sağlık. Ayrım yapmadan her vatandaşın okuması gereken kitaplar arasında yer alıyor.