Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
Değişim Sürecinde Türkiye

Değişim Sürecinde Türkiye

Mahfi Eğilmez
Remzi Kitabevi

Avrupa, imparatorlukların dağılmasıyla ulus devletlere dönüşür ve aydınlanmanın ardından sanayi kapitalizmine geçerken Osmanlı İmparatorluğu hep bir ümmet devleti olarak kaldı. Ne tam olarak aydınlanmaya girebildi ne de sanayi kapitalizminin getirdiği rüzgârı yakalayabildi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla aydınlanma ve sanayileşme atılımı gibi kazanımlar çıktı ortaya. Ne var ki bunlar, toplumca bir çaba karşılığı elde edilmiş kazanımlardan çok, ilerici bir kadronun getirdiği düzenlemelerdi. O nedenle de toplum tarafından tam olarak sahiplenilmediler.

Son yüz yılda ülkemizde yaşanan sosyo-ekonomik evrim başlangıçta ileriye doğru olsa da sonradan çok daha karışık bir görünüm içine girdi. Bizde hiçbir zaman geniş bir sanayi burjuvazisi oluşamadı. Daha çok bir esnaf burjuvazisi oluştu. Hiçbir zaman kapitalizm, ahbap-çavuş kapitalizmini aşamadı. Türkiye bazen Batı’ya bazen Doğu’ya, bazen ileriye bazen geriye doğru kararsız bir denge içinde savrulup durdu.

Bu kitap Türkiye’nin Osmanlı’dan bu yana yaşadığı bu karışık ve kararsız değişimi değerlendirmeyi amaçlıyor.

Mahfi Eğilmez Kitapları
25,00 ₺ %31
17,24 ₺
1 günde kargoda
30 TL üzeri kargo bedava Kargo Bedava
Favorilerime Ekle

Kitap Ayrıntıları

ISBN: 9789751418531
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 2. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 248
Basım: Nisan 2018
Mahfi Eğilmez

Mahfi Eğilmez Hakkında

Mahfi Eğilmez Kimdir?Mahfi Eğilmez 1950 yılında İstanbul’da doğmuştur. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat bölümünü bitirdi. Gazi Üniversitesinde Kamu Maliyesi alanında do...

"Değişim Sürecinde Türkiye" Kitabı Hakkında Yorumlar

Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
  • Emir Babacan (21.06.2018)

    Değişim Sürecinde Türkiye devlet sektöründe uzun yıllar emek vermiş yazar mahfi eğilmez'in en iyi kitaplarından biridir.

  • Sinem Paksüt (12.06.2018)

    Değişim Sürecinde Türkiye bir ekonomi kitabı gibi değil de roman tadında akıcılığa sahip muhteşem bir kitap olmuş. Mahfi hocamızın kalemine sağlık. Ayrım yapmadan her vatandaşın okuması gereken kitaplar arasında yer alıyor.