Delailü'l Hayrat - Salavat-ı Şerifler

Açıklamalı Türkçe Okunuşlı Mealli

Abdullah Muhammed Bin Süleyman El-Cezuli

Kitap Açıklaması

Delailü’l Hayrat Salavat-ı Şerifler
Satır Arası Kelime Kelime Türkçe Okunuş ve Meali
Arapça Metni Bilgisayar Hatlı

Göklerin ve yerin maliki Yüce Yaratan, kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'de Allah ve melekleri, Peygamber'e çok salavat getirirler. Ey müminler! Siz de ona salavat gelirin ve tam bir teslimiyetle selam verin. (33/Ahzab Suresi. 56. Ayet) buyurmuş. Tabiki Burada Allah (c.c.)’ın Salatı, Nebisini Rahmetine Mazhar Etmesi, onun Şanını yüceltmesidir.
Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) ise tüm insanlara yolu göstermiş; "Kıyamet günü insanların bana en yakın olacak olanı, bana en çok salavat getirenidir." (ibn Mace, îkame, 25). Allah ve Rasulü'nün gösterdiği yolda yürüyen Şazeli yolunun büyük velilerinden Cezuli hazretleri (k.s). hadis kitaplarında bilinen tüm salavat ile pek çok velinin dualarını bu eserde bir araya getirmiştir.

Gaye tek. hedef bir: Allah'ın Sevgilisi'ne yakın olmak, O'nu her an yanında hissetmek, adeta O'nun önünde biricik sevdiğine "Selam..." diyebilmek. Cezuli hazretlerini takdir etmeyen hiçbir veli yok. Bundan dolayı "Delail'İ Hayrat"ı okumuşlar, okutmuşlar, tavsiye etmişler. Muhabbetin kaynağına, Muhammed

Mustafa'ya (S.A.V.) ulaşabilmek için. İhtimal bu niyetle olsa gerek el-Cezuli Hazretleri, eserinin adını "Seçilmiş Peygamber'e salat konusunda nurların kaynağına ulaştıran salat ve selamlar" anlamında "Delailü'I-Hayrat ve Şevariku'i-Envar fi Zikri's Salat ale'n-Nebiyyi'l-Muhtar" koymuştur.

Nasıl Okuyalım?

Her gün veya haftanın belli günleri olmak üzere, her veli daha çok salat okumak için kendine Özgü bir metot belirlemiş. Kendilerine sadat-ı kiram adı verilen Nakşibendi yolunun büyükleri ise, "Delaili hayrat"ı okumada genelde şu şekilde bir yol takip etmişler:
Haftanın belli günleri, belirlenen yerleri okumayı tercih etmişler. Bu belirli yerleri de abdestli olarak, rahat bir oturuş düzeninde edeple okumuşlar. İslami gün kavramında, geceler gündüze tabi olduğundan diyelim ki perşembe gününün akşamı, o günün akşamına cuma akşamı deniliyor- genelde akşam namazından sonra "Delail'i Hayrat"ı okumaya başlamışlar. Ertesi günün akşam namazına kadar, bu belli yerleri okuyup bitirmişler.

40,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786056230165
Kapak: Ciltli
Kağıt Cinsi: Şamua
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 231
Basım:
Ebat: 17x24 cm
Editör: Abdullah Sarıkaya
Ağırlık: 469
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.