Kidega'nın Devlet Kitap Yorumu

Platon'un ideal devlet tanımını yaptığı, devlet ve topluma dair tüm kavramları irdelediği bir başyapıt. Sokrates ile konuşmalarının bir sonucu olan, adalet, iyilik, bilgi, ideal ve mükemmeli aradıkları kitap 2000 yılı aşkın süre sonrasında bile hala bir rehber görevi görüyor. 

Kitap Açıklaması

Platon (Eflatun, İÖ yaklaşık 428-İÖ yaklaşık 348): Üniversitenin atası sayılan Akademia'nın kurucusu (İÖ 387) ve hocası Sokrates'i konuşturduğu "diyaloglar"la felsefeyi yazıya en iyi aktarmış olan ustalardan biridir. Sokrates'in Savunması (Apologia) ile birlikte diyaloglarının en tanınmışı olan Devlet (Politeia)'te ise Platon, "iyilik", "eşitlik", "güçlülük" ve "haklılık" gibi "insanlık durumları"nı irdeleyerek düşlediği en iyi devletti anlatmış, ve bu temel yapıt, ister yanında ister karşısında olsunlar, 2000 yılı aşkın süredir ortaya konan bütün devlet kuramı ya da toplum düzenlerinin başvuru kaynakları arasında yer almıştır.

Platon (Eflatun) Kitapları
14,00 ₺ %30
9,80 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
75 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
Orijinal Başlık: Politeia
ISBN: 9789754587173
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 372
Basım:
Ebat: 125x205 cm
Çevirmen: Sabahattin Eyüboğlu, M. Ali Cimcoz
Ağırlık: 366
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
 • Ferid Adal (22.11.2019)

  Bayıldım :)

 • Efe Yazıcı (27.02.2019)

  Mükemmel bir çeviri, hem sade hem de akıcı. Ayrıca çok düzenli bir indeksleme(dizinleme) de mevcut. Dolayısıyla kitabı okuduktan sonra herhangi bir konu hakkında kitaba tekrar başvurmak isterseniz istediğiniz sayfayı rahatlıkla bulabilirsiniz. İçerik olarak ise bundan ortalama 2500 sene önce, belli bir bölgede yaşayan insanların düşünceleri hakkında fikir edinmek isteyen birisinin merakını giderebilir; ancak bugünün, kendisini hem felsefi hem de analitik yönden geliştirmiş bireyine yeni ufuklar açmasını beklemek pek adil olmaz. Hatta diyaloglardaki false analogy(hatalı benzeşim), loaded question(güdümlü soru), slippery slope(kaygan zemin), confirmation bias(hatalı örneklem) ve daha nice mantık hatalarından dolayı dikkatiniz bile dağılabilir. Dolayısıyla kitaba başlarken amacı doğru seçmek lazım. Ben belli bir dönem ve o dönemin insanları hakkında veri toplamak amacıyla okudum ve memnun kaldım.

 • Çağan Çamdalı (07.11.2018)

  Devlet, Platon’dan okuduğum ikinci kitap oldu. Aslında yine geçen sene bu zamanlarda Devlet’i okumaya başlamıştım ancak hiçbir şey anlamadığım için yarım bırakmıştım. Hiçbir şey anlamamamın sebebini ise tekrar kitabı okumaya niyetlendiğim zaman anladım. Ve şimdi herkesin okumasını tavsiye ediyorum.

 • Tuna Erbulak (16.07.2018)

  Devlet kitabı aynı topraklar üzerinde yaşayan insanların bir dünyaya yetecek kadar filozof yetiştirmesi ve felsefe yapanlara da deli gözü ile bakmasını anlatan harika bir Platon eseri.

 • Armağan Adan (10.07.2018)

  Siyaset felsefenin en önemli eserlerinden biri. Felsefeye ilgisi olan Devlet adlı eseri kesinlikle okumalı diye düşünüyorum.

 • Ece Tuğluk (05.07.2018)

  Platon devlet isimli bu kitabında kendince olması gereken ve düşlediği devletten bahsetmiş fakat açıkcası beni pek sarmadı.

 • yağız kılıççı (31.05.2018)

  Büyük filozof Platon’un Devlet isimli bu kitabı bende anlam karmaşası yarattı. Kaliteli bir eser yalnız anlamak büyük zaman istiyor.