Kidega'nın Devlet Kitap Yorumu

Platon'un ideal devlet tanımını yaptığı, devlet ve topluma dair tüm kavramları irdelediği bir başyapıt. Sokrates ile konuşmalarının bir sonucu olan, adalet, iyilik, bilgi, ideal ve mükemmeli aradıkları kitap 2000 yılı aşkın süre sonrasında bile hala bir rehber görevi görüyor. 

Kitap Açıklaması

Platon (Eflatun, İÖ yaklaşık 428-İÖ yaklaşık 348): Üniversitenin atası sayılan Akademia'nın kurucusu (İÖ 387) ve hocası Sokrates'i konuşturduğu "diyaloglar"la felsefeyi yazıya en iyi aktarmış olan ustalardan biridir. Sokrates'in Savunması (Apologia) ile birlikte diyaloglarının en tanınmışı olan Devlet (Politeia)'te ise Platon, "iyilik", "eşitlik", "güçlülük" ve "haklılık" gibi "insanlık durumları"nı irdeleyerek düşlediği en iyi devletti anlatmış, ve bu temel yapıt, ister yanında ister karşısında olsunlar, 2000 yılı aşkın süredir ortaya konan bütün devlet kuramı ya da toplum düzenlerinin başvuru kaynakları arasında yer almıştır.Platon (Eflatun) Kitapları

16,00 ₺ %40
9,60 ₺
1 günde kargoda
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
Orijinal Başlık: Politeia
ISBN: 9789754587173
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 372
Basım:
Ebat: 125x205 cm
Çevirmen: Sabahattin Eyüboğlu, M. Ali Cimcoz
Ağırlık: 366
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
  • Efe Yazıcı (27.02.2019)

    Mükemmel bir çeviri, hem sade hem de akıcı. Ayrıca çok düzenli bir indeksleme(dizinleme) de mevcut. Dolayısıyla kitabı okuduktan sonra herhangi bir konu hakkında kitaba tekrar başvurmak isterseniz istediğiniz sayfayı rahatlıkla bulabilirsiniz. İçerik olarak ise bundan ortalama 2500 sene önce, belli bir bölgede yaşayan insanların düşünceleri hakkında fikir edinmek isteyen birisinin merakını giderebilir; ancak bugünün, kendisini hem felsefi hem de analitik yönden geliştirmiş bireyine yeni ufuklar açmasını beklemek pek adil olmaz. Hatta diyaloglardaki false analogy(hatalı benzeşim), loaded question(güdümlü soru), slippery slope(kaygan zemin), confirmation bias(hatalı örneklem) ve daha nice mantık hatalarından dolayı dikkatiniz bile dağılabilir. Dolayısıyla kitaba başlarken amacı doğru seçmek lazım. Ben belli bir dönem ve o dönemin insanları hakkında veri toplamak amacıyla okudum ve memnun kaldım.