Diksiyondan Mikrofona

Doğru ve Güzel Konuşmanın Sırları

Özgür Çoban

Kitap Açıklaması

Diksiyondan Mikrofona, konuşmayı öğrenmeden başarmayı öğrenemezsiniz mesajı üzerinden büyük düşünen herkese hitap etmektedir. Çünkü bir insanın yükselişine doğru ve güzel konuşma kadar tesir edebilecek ikinci bir özellik yoktur. Eser, şiir gibi konuşmak isteyenlerin yanı sıra diksiyon üstüne eğitim verenlere kaynaklık edecek ayrıntılı bir başucu kitabıdır.

Eserde Özgür Çobanın ifadesiyle On yıl üzerine ciddi bir şey konulamayacak kadar yeni, özgün ve doyurucu bilgiler verilmiştir Bu kadar çok bilgiye akıcı bir üslûp kazandırmak için üç yola başvurulmuştur: Birincisi bilgiler verilirken konuyla ilgili Türk edebiyatının güzel mısralarına yer verilmiş, hatta yaklaşık 15 sayfada bir konuşma sanatına dair şiir ve nesirler kullanılmıştır. İkincisi, Özgür Çoban konuyu anlatırken yıllardır verdiği eğitimlerdeki ilginç hadiseleri dipnotlarda anlatarak esere renk katmıştır. Üçüncüsü de her sayfanın kenarında dil, diksiyon ve hitabet üzerine Türk ve dünya edebiyatından vecizelere yer verilmiştir.

Sekiz bölümden oluşan eserin şu üç bölümü önemli bir hacim teşkil etmektedir: Birincisi yüzlerce sözcüğün okunuşunun özel işaretlerle desteklendiği Kelimelerin Dili, ikincisi örneklerle açıklanan durak, vurgu ve tonlamaya dair bölüm; üçüncüsü İstanbul Türkçesinin esas alındığı ve dilimizin tam anlamıyla yazıldığı gibi okunan bir lisan olmadığını gösteren Konuşma Dili.Özgür Çoban Kitapları

12,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789756138861
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 240
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Editör: Kevser Koçoğlu
Ağırlık: 218
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.