Dil, Doğruluk ve Mantık

Alfred Jules Ayer

Kitap Açıklaması

Yirminci yüzyılın önde gelen İngiliz filozoflarından biri olan A. J. Ayer'ın en tanınmış yapıtı olan Dil, Doğruluk ve Mantık felsefe önermelerinin yapısını ve felsefeyle deneysel bilimler arasındaki bağıntıyı inceliyor. Yüzyılın başından beri "filozof" için yeni bir kimlik, felsefe için yeni bir işlev aranıyor. Filozofun söylediklerine daha kuşkulu bir gözle bakılıyor. Bu soruna Russell ve Wittgenstein'ın geleneği üstüne kurulmuş bir olguculukla yanıt arayan Ayer, felsefenin doğasında çatışan "felsefe" okullarının bulunmasını haklı çıkaracak hiçbir şey bulunmadığını öne sürüyor; felsefenin işlevini yalnızca bilimsel önermeleri aydınlatmak olarak saptıyor.

Dil, Doğruluk ve Mantık, metafiziğe karşı ortaya koyduğu güçlü yanıt ve felsefe metinleri için alışılmamış kavgacı ve yalın diliyle bir klasik haline gelmiştir.

YAZAR HAKKINDA: 1910 yılında Londra'da doğdu. Eton'da ve Oxford Üniversitesi'nde okudu. Hume'dan ve Viyana Çevresi filozoflarından etkilendi. Mantıkçı pozitivizmi Anglosakson felsefe çevrelerine tanıttı. 1936 yılında yayımlanan Dil, Doğruluk ve Mantık felsefe dünyası dışında da geniş kitlelerce okundu, 2. Dünya Savaşı sonrası İngiliz ve Amerikan düşüncesini etkiledi.27,00 ₺ %25
20,25 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
Türü: Felsefe
Orijinal Başlık: Languange, Truth and Logic
ISBN: 9789753421676
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 151
Basım:
Ebat: 13x195 cm
Çevirmen: Vehbi Hacıkadiroğlu
Ağırlık: 152
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.