Dini Kaynaklar Nasıl Tahrif Ediliyor

Kadı Hızır Bey

Kitap Açıklaması

Elinizdeki bu eserin şerhi olan iki nüshası kütüphanemde bulunmaktadır. Bunlardan birincisi hicri 1297 (miladi, 1879) tarihlidir ve Davud el-Karsi’nin şerhidir. Ötekisi de hicri 1318 (miladi, 1900) tarihlidir. Bu da Davud el-Karsi’nin tahrif edilmiş olan baskısıdır.

Bu ikinci nüshada, Kaside-i Nuniye’nin iki adet şerhi bulunmaktadır. Bu şerhlerden biri, yine Davud el-Karsi’ye aittir ve fakat eser üzerinde oynama yapılmış. Birinci nüshada yer alan ve Tasavvufu, şeyhleri tenkit eden bilgiler çıkarılmış ve eser bu şekilde sunulmuştur. Fakaet eser üzerinde neden oynandığına ve kim tarafından tahrifat yapıldığına dair herhangi bir bilgi ve açıklama da yoktur.

Aynı eserin kenarında yer alan şerh ise, Hayali diye ün kazanmış olan Şemseddin Ahmed b. Musa’ya ait şerhtir. Yalnız burada bizi ilgilendiren Davud el-Karsi’ye ait olanıdır. Biz burada sadece üzerinde açıklamayapılmış olan Beyitleri ele alacak ve önceki ile sonrakini karıştırmak suretiyle sunacağız. Böylece Tasavvuf erbabının, asıl hüviyetlerini gizlemek amacıyla nasıl yollara giriştiklerini de belgesiyle görmüş olacağız.

8,00 ₺ %20
6,40 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
50 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
Türü: İslam
ISBN: 9786056296123
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 137
Basım:
Ebat: 14x21 cm
Çevirmen: Harun Ünal
Ağırlık: 137
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.