Divan-ı Zerefşan

Savaş Ş. Barkçin

Kitap Açıklaması

Yâ ilâhi! Sensin Allâh, ben Senin bir bendenim
Bismi Allâh der ve zikreyler Seni rûh u tenim.

Abd-i âcizim, düşerim gaflete her bir nefes
Mağfiret etmezsen ey Rahmân boğar insânı nefs.

 

Savaş S. BARKÇİN : 1966 yılında Ankara'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladıktan sonra girdiği Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü'nden 1989 yılında mezun oldu. Akabinde Devlet Planlama Teşkilatı'nda çalışmaya başladı. Memuriyet hayatında muhtelif başkanlık ve danışmanlık görevleri üstlenmiştir. Barkçin, yüksek lisansını Uluslararası İlişkiler konusunda ABD'de Washington'daki Johns Hopkins Üniversitesi'nden 1996 yılında aldı. Aynı yıl Bilkent Üniversitesi'nde başladığı siyaset felsefesi doktorasını ise 2001 yılında tamamladı. Bilkent Üniversitesi'nde dersler verdi.

Barkçin, siyaset bilimi, felsefe, uluslar arası ilişkiler ve müzik alanlarında muhtelif tebliğ, konferans, seminer, makale, deneme, tercüme ve kitap tanıtımı yayınlarına sahiptir. Klasik Türk Mûsikîsi çalışmalarına Gültekin Aydoğdu ile 1983'te başlayan Savaş Ş. Barkçin, 1999 yılından itibaren mûsikîmizin tarihi, felsefesi ve bugünkü durumu üzerine yoğunlaşmaya başlamıştır. Barkçin, 2000 yılından bu yana Zekâî Dede meşk silsilesinin günümüzdeki mümessillerinden Neyzen Ali Sarıgül'den feyz almaya çalışmaktadır. Mütevâzı beste çalışmaları vardır. Bestelerinin güftelerini genellikle kendi şiirlerinden seçmektedir. Gazel ve şiirlerini bazı bestekârlar kullanmıştır. "Ahmed Avni Konuk: Görünmeyen Umman" adlı eseri 2009'da yayınlanmıştır. Bu eser biyografi alanında Yazarlar Birliği ödülü almıştır. Ayrıca TRT'de "Gönül Makâmı" adlı mûsikîmizin felsefesinin anlatıldığı bir programı tasarlamış ve sunmuştur. Çeşitli televizyon programlarına ve toplantılara şiirimizin ve mûsikîmizin felsefesi alanlarında misafir olarak katılmıştır.

Cinuçen Tanrıkorur'un "Osmanlı Mûsikısi" başlıklı makalesini İngilizce'ye çevirmiştir. Yine, çeşitli sanatçıların uluslararası düzeyde yayınladığı albümlerin ve âyin heyetlerinin mukabele kitapçıklarını İngilizce dilinde hazırlamıştır.
Barkçin müretteb bir dîvân sahibidir. Ayrıca serbest ve hece ölçülü şiirleri vardır.. Yazdığı 30'a yakın çocuk masalından birisi telif, ikisi uyarlama üç adet resimli çocuk masalı yayınlanmıştır.Savaş Ş. Barkçin Kitapları

26,85 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789756329917
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 328
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Ağırlık: 328
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.