Doğudan Batan Güneş Osmanlı

Osmanlı’nın Son Dönemindeki En Tartışmalı Konular

Önder Volkan Erikçi

Kitap Açıklaması

"Sıkı ve disiplinli bir çalışmanın sonucunda çarpıcı bilgileri kaynaklarıyla bulabileceğiniz bu eser ortaya çıkmıştır. Eser yazılırken 150'ye yakın kitap, 100'e yakın makale ve yazıdan istifade edilmiş, böylelikle kaynaksız bilgi verilmemeye özen gösterilmiştir. Bu kaynakların ise birincil olanlarına inilmeye dikkat edilmiştir. Ayrıca eser, Osmanlı'nın son dönemindeki en tartışmalı konuları tek kitap içerisinde toplamasıyla da bir ilke imza atmaktadır.

Eserde hiçbir zaman güncelliğini yitirmeyen dört konu işlenmiştir: Sultan 2. Abdülhamit, Arap İsyanı, Sultan Vahdettin ve Lozan Antlaşması. Bu konular titizlikle ve herkesin anlayabileceği bir dille işlenmiştir. En tartışmalı sorulara cevaplar verilmiş, okuyucu ayrıntıya boğulmadan konular hakkında en fazla bilgi ve fikir sahibi olması amaçlanmıştır. Kişiler ne insanüstü gösterilerek abartılmış ne de manevi şahıslarına saygısızlık yapılmıştır. Hakikatler belgeler ışığında olduğu gibi sunulmaya gayret edilmiştir. Amaç doğruları aktarmak olduğu için övgü ve yergi temel kriter olarak belirlenmemiştir."

Sıcak çatışmanın gerisinde kültür ve değerlerin mücadelesi bulunmaktadır. Kültür ve değerler alanında kaybedenin ise kazandığı hiçbir alan ve savaş olmayacaktır. Bu açıdan Volkan Erikçi'yi tebrik etmemek elde değildir. Yakın tarihe, günümüzü aydınlatacak verileri sunmak üzere eğilmek, kültür cephesini güçlendirmek, geleceğe büyük hizmettir. Ne mutlu kültür alanında diriliş ve yükselişin taşını döşeyenlere...

- Prof. Dr. Caner Arabacı 

İmparatorluğun son yüzyılını "en uzun yüzyıl" yapan kişileri ve olayları ustalıkla derleyip toparlayan iki kapak arası bir tarih ziyafeti... Aslına vakıf olmak için hayli kitaba müracaatı gerekli kılacak yakın tarihin tartışmalı mevzularını okurları için tek ciltte halletmeyi vadeden ve sunduğu zengin kaynakça ile de gerçekten doyurucu bir eser. 

- Mehmet Fatih Can (Tarihçi-Yazar)

Volkan Erikçi, Osmanlı'nın en çok tartışılan veya tartışmalı hale getirilen iki padişahı Sultan II. Abdülhamit ve Sultan Vahdettin'i; yakın tarihin en tartışmalı iki konusu Şerif Hüseyin İsyanı ve Lozan'ı derinlemesine ele almış. Sonuç itibariyle söz konusu şahsiyetler ve hadiselerin aydınlatılması çabalarına katkıda bulunmuş. Kendisini tebrik eder, eserin istifadeye vesile olmasını dilerim. Umarım âlemde hiçbir hakikat gizli kalmaz!

- İsmail Çolak (Tarihçi-Yazar)Önder Volkan Erikçi Kitapları

28,00 ₺ %10
25,20 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786051961224
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 352
Basım:
Ebat: 13,5x21,5 cm
Ağırlık: 352
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.