Dokunulmaz

John Banville

Kitap Açıklaması

İngiltere'nin en önemli sanat tarihçilerinden ve Kraliçe'nin sanat danışmanı Anthony Blunt'un bir zamanlar Sovyet casusu olduğu ortaya çıktığında yer yerinden oynamıştı. Oxford, Cambridge gibi toplumun elit kesiminin okuduğu ve yetiştiği seçkin kurumlarda Sovyet casuslarının cirit atması sadece İngiltere için değil tüm Batı dünyası için dehşet verici bir şeydi. İngiliz istihbaratının başına geçmek üzere iken kendisinden kuşkulanılmaya başlanması üzerine Moskova'ya kaçan Kim Philby'nin yanı sıra Guy Burgess ve Donald Maclean'in de Sovyet casusu olduğu ortaya çıkarılmıştı ama bir dördüncünün daha bulunduğu biliniyordu. Nihayet yıllar sonra, bunun da Anthony Blunt olduğu kanıtlandığında "Sir" unvanı verilmiş sanat tarihi profesörü artık kanserden ölmek üzere olan yaşlı bir adamdı. 1983'te öldüğünde anılarını bir kitapta topladığı anlaşıldı ama Kraliçeyi hayli zor durumda bırakacak olan bu kitap British Library'nin kasasına kilitlendi.

İrlanda asıllı ünlü yazar John Banville'in bu kitabı Blunt'un yaşamını temel alarak "Cambridge casuslarını" anlatıyor. Çift kişilikli, gizli yaşamların irdelendiği olayların örgüsü içinde ilerlerken sadece son derece parlak ve zekice kaleme alınan bir romandan daha fazlasını bulacaksınız. Sadece bu yaşamların sırlarını çözmenin keyfini çıkarmakla yetinmeyecek, yirminci yüzyılın ortalarındaki İngiltere ve İngiliz entelijansiyasının yaşam tarzına ilişkin de çok renkli gözlemlerle, değerlendirmelerle ve eleştirilerle karşılaşacaksınız.

Marksist, Kralcı, akademisyen, sanat tarihçisi, casus, eşcinsel, iki çocuk babası, Kraliçenin sanat danışmanı Victor Maskell (Anthony Blunt) deşifre edilmesinin ardından kendisiyle ve bir dönemle hesaplaşırken yaşamının son demlerinde neden ihanete uğradığını anlamaya çalışıyor...John Banville Kitapları

21,76 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789758337460
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 398
Ebat: 13,5x20 cm
Ağırlık: 398
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.