Dönüşüm

Franz Kafka
Kidega'nın Dönüşüm Kitap Yorumu
Dönüşüm esasen Kafka'nın babasının ""Sen bir böceksin, parazitsin ailenin sırtında."" demesinden esinlenerek yazmış olduğu bir kitaptır. Alt metinde olduğu kişi yüzünden yakınları tarafından reddedilişin öyküsü vardır. Otorite-birey sorgulaması yapılırken kitapta ""Asıl değişimi böceğe dönüşen Gregor Samsa mı, yoksa ailesi mi geçirmektedir?"" sorusu edebiyat çevrelerince hala tartışılmaktadır. Kısa bir roman olmasına rağmen dünya edebiyatına mal olmuş en kült eserlerden biridir.

Kitap Açıklaması

"Gregor Samsa bir sabah garip rüyalarından uyandığında, kendini yatağında devasa bir böceğe dönüşmüş olarak buldu. Sert sırtının üzerinde yatıyordu ve başını biraz kaldırdığında bombeli, yay şeklinde sert boğumlara ayrılmış, üzerinde tamamıyla aşağı kaymak üzere yorgandan karnını görebiliyordu. Çok sayıdaki ince bacakları gözlerinin önünde titriyordu."

Franz Kafka'nın Dönüşüm adlı romanını uzun romanlar çalışırken çok sıkılıp yazmaya ara vermek istediği günlerde hızlı bir şekilde yazdığı söylenir.
Roman ana karakteri Gregor Samsa dakik ve rutin bir hayatı olan pazarlamacıdır.

Gerçekle, fantezinin birbirine girdiği anlatıda Gregor Samsa'nın bir sabah yatağından böcek olarak uyanmasının trajik ve bir o kadar da gerilim dolu hikâyesiyle burun buruna kalırız.

İnce roman yazmak zordur. İnce kitaplar titizlik ve ustalık ister. Boşa söylenecek tek sözünüzün olmaması gerekir.

Bir insanın sabah yatağından böcek olarak uyanması elbette gerçeğe aykırıdır ama bir rutin içinde sürekli çalışan kahramana baktığında belki de Kafka'nın kapitalizm karşısında yorgun düşen, yapısı, karakteri değişen, böcekleşen insanlar adına küçük ama etkili bir çığlık attığı sezimlenecektir.

Bu yoruma zorlama dememek için ise yeterli sebeplerimiz vardır, çünkü Franz Kafka bir romancı olmakla kalmamış roman sanatında bir üslubun da yeni adı olmuştur;

Kafkaesk Roman… Franz Kafka her yönüyle enteresan bir yazar. Bir çırpıda okuyup hayatınız boyunca unutamayacağınız "Dönüşüm" romanı yüzyıllara kafa tutarak klasikliğini sürdürmeye devam edecek.

Bülent AkyürekFranz Kafka Kitapları

Kitap Ayrıntıları
Türü: Edebiyat, Roman
ISBN: 9786056677205
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 72
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Ağırlık: 72
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.