Dönüşüm

Modern Klasikler Serisi

Franz Kafka
7 kişi
Kidega'nın Dönüşüm Kitap Yorumu
Dönüşüm esasen Kafka'nın babasının ""Sen bir böceksin, parazitsin ailenin sırtında."" demesinden esinlenerek yazmış olduğu bir kitaptır. Alt metinde olduğu kişi yüzünden yakınları tarafından reddedilişin öyküsü vardır. Otorite-birey sorgulaması yapılırken kitapta ""Asıl değişimi böceğe dönüşen Gregor Samsa mı, yoksa ailesi mi geçirmektedir?"" sorusu edebiyat çevrelerince hala tartışılmaktadır. Kısa bir roman olmasına rağmen dünya edebiyatına mal olmuş en kült eserlerden biridir.

Kitap Açıklaması

İlk kez 1915’te “Die Weissen Blaetter” adlı aylık dergide yayımlanan Dönüşüm, Kafka’nın en uzun ve en tanınmış öyküsüdür ve yayımlanmasının üzerinden nerdeyse bir asır geçmesine rağmen hâlâ tüm dünyada en çok okunan kitaplar arasındadır.

17 Ekim 1912’de Felice Bauer’e gönderdiği mektupta Kafka Amerika romanı üzerinde çalıştığını, ilerleyemediğini görünce sıkıldığını ve yataktan kalkamaz hale geldiğini, bu nedenle bir öykü yazarak ara vermek istediğini yazar. Dönüşüm işte böyle ortaya çıkar.

Kumaş pazarlamacısı olan Gregor Samsa’nın uykusundan kocaman bir böceğe dönüşerek uyanmasıyla başlayan Dönüşüm, giderek gerçeklikle kurmacanın sınırlarını zorlayan müthiş bir anlatıma dönüşür.

Franz Kafka Kitapları
6,00 ₺ %40
3,60 ₺
1 günde kargoda
75 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
Orijinal Başlık: Die Verwandlung
ISBN: 9786053609322
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 74
Basım:
Ebat: 125x205 cm
Çevirmen: Gülperi Sert
Editör: Ruken Kızıler
Ağırlık: 74
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
 • Baran Süleymanoğlu (06.05.2019)

  Herkesin okuması, kütüphanesinde bulundurması ve önermesi gereken bir klasik.

 • Emirhan Erez (31.01.2019)

  Tam olarak yazarın ne anlattığı değil de sizin ne anladığınıza bağlı bir kitap. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

 • İrem Özdoğan (07.11.2018)

  Yazarın böcek metoforu üzerinden ana akımdan ayrılana kadar, toplumun duymuş olduğu hoşgörüsüzlük, dışlanma ve en önemlisi herkes gibi olmak istemeyenlerin kitabı olan Dönüşüm gerçekten de çok satanlarda olmayı hak eden bir eser. Kesinlikle okumalısınız arkadaşlar.

 • Aşkın Gümüşpala (04.09.2018)

  Okuyun okutun İş Bankası Kültür Yayınını oldum olası sevmişimdir zaten. Teşekkürler kidega.

 • Sinem Çamdalı (28.08.2018)

  Dönüşüm kitabını okumaya başladığınız andan itibaren kendinizi kitabın içinde hissedeceksiniz.

 • Esma Erbulak (21.07.2018)

  Dönüşüm okuduğum en iyi Franz Kafka eseriydi bu yüzden herkesin mutlaka okumasını tavsiye ederim.

 • Ahmet Babacan (16.07.2018)

  Muhteşem bir eser olan Dönüşüm kitabını okuyan herkes eminim benim gibi düşünecektir Fransz Kafka o kadar enteresan kitaplar yazmış ki bir defa okumaya gör devamı mutlaka geliyor. Keyifle ve merakla okuyacağınız harika bir kitap.

 • Bartu Kahveci (10.07.2018)

  Bir Franz Kafka kitabı daha okudum ve bitti Dönüşüm kitabı beni çok etkiledi ki yazarın bütün kitaplarını okudum ama bu kitap gerçekten de harikaydı, herkesin mutlaka okumasını tavsiye ederim.

 • Şahnur Topçuoğlu (06.07.2018)

  Bir sabah uyandığınızda bir böcek olduğunuzu anlıyorsunuz. Bu kadar enteresan bir kitap ancak Kafka'nın zekasından çıkabilirdi. Dönüşüm muhteşem bir eser.

 • Güney Tütüncü (04.07.2018)

  En çok beğendiğim yazarlardan olan Franz Kafka yine harikalar yaratmış. Dönüşüm adlı kitabına gerçekten bayıldım. Kitabın kapağı ve ismine söylenecek bir şey yok bir solukta okunması ve akıcılığı her şeyi anlatmaya yetiyor.

 • Kutay Kasapoğlu (03.07.2018)

  Bir sabah uyanıyorsunuz ve bir böceğe dönüşmüşsünüz ancak böyle enteresan bir kurgu Kafka'dan çıkardı.

 • ece velioğlu (28.05.2018)

  Dünya edebiyatında en sevdiğim kalemlerden olan Kafka’nın en etkili kitaplarından biri bence Dönüşüm. Yazılalı bir asır olmuş ama hala aynı popülerlikte okunması Kafka’nın başarısını sergiliyor. Kidega sayesinde oldukça iyi bir fiyata satın aldığım harika bir eser;)