Kidega'nın Doppler Kitap Yorumu
Kitap aile babası olan Doppler'in ailesini, işini tüm hayatını bir bisiklet kazası sonucu terk etmesini konu alıyor. İki çocuğu ve hamile eşini bırakıp bir özüne dönme yolculuğuna çıkıyor. Ormana yerleşiyor ve hayata başka pencerelerden bakan biri haline geliyor. Doppler, alaycı kendine has diliyle son sayfasına kadar okuyucuyu rehin alıyor.

Kitap Açıklaması

"Merak uyandıran, huzursuz eden, duygu yüklü bir metin; yazar için yeni bir sanatsal başarı."

- Stein Roll, Adresseavisen

"Loe'nun Naif. Süper'den bu yana yazdığı en iyi kitap."

- Sindre Hovdenak, VG

"Uzun zamandır yayımlanan en komik kitap."

- Michael Nilsen, Politiken

Babam öldü.

Dün bir geyik avladım.

Ne diyebilirim.

Ya o ya ben, birimiz canından olacaktı.

Andreas Doppler: Bir başarı abidesi! İki çocuklu başarılı bir aile babası; başarılı bir tadilattan geçmiş güzel bir evi ve çok başarılı olduğu iyi bir işi var. Bir gün ormanda dolaşırken bisikletten düşüyor. Otların arasında yarı baygın bir halde uzanırken, uzun zamandır hissetmediği bir huzur doluyor içine: Neredeyse hiç tanımadığını fark ettiği babasının ölümü iyiden iyiye içine otururken, yeni banyo için fayans seçimi gibi banal düşüncelerden ve beynini kemiren o anlamsız çocuk şarkılarından kurtuluveriyor.

Birkaç gün sonra işini, evini ve ailesini terk edip ormana taşınıyor. Doğa güzel, karanlık ve derin; ayrıca Bongo var: Kendini geyikten başka her şey sanan ve kart oyunlarından zerre kadar anlamayan bu afacanla bir "avcı toplayıcı" gibi yaşamaya çalışan Doppler, yağsız süt krizine girince, bir adım daha ileri gidip takas ekonomisine geçiyor...

Norveç'in en çok okunan yazarlarından Erland Loe, 1969'da, Norveç'in kuzeyindeki Trondheim şehrinde doğdu. Normal bir Norveçli çocuğun gitmesi gereken bütün okullara ve birkaç tane de çocuk yuvasına devam etti. Öğrenci değişim programı çerçevesinde Fransa'da bulundu. Ayrıca üniversitede sinema ve edebiyat eğitim gördü. Askere gitmeyi reddedip sivil kuruluşlarda zorunlu hizmette yer aldı. "Stella Polaris" tiyatro topluluğunda her işe koşan adam olarak çalıştı. Kurt Kudurdu adlı çocuk kitabı 2001'de, Kadının Fendi adlı romanı 2007'de beyazperdeye aktarıldı. Senaryosunu yazdığı "Varoluş Mücadelesi" adlı dizi film, NRK kanalında halen gösterilmektedir.

(Aschehoug Ödülü, 2013)Erlend Loe Kitapları

15,00 ₺ %40
9,00 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789750835292
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 124
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Çevirmen: Dilek Başak
Editör: Devrim Çakır
Ağırlık: 124
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
  • Rıza İnceoğlu (12.11.2018)

    Oldukça akıcı ve kısa sürede okunuyor. Serinin 2. kitabı hangisi onu tam anlayamadım.