Dorian Gray’in Portresi

Açıklamalı ve Sansürsüz Basım

Oscar Wilde
2 kişi
Kidega'nın Dorian Gray’in Portresi Kitap Yorumu
İrlandalı yazar Oscar Wilde'ın tek romanı olan Dorian Gray'in Portresi hakkında bugüne kadar söylenmiş tüm övgüleri sonuna kadar hak ediyor. Yakışıklı ve genç Dorian, ressam Basil ve Lord Henry'nin etrafında geçen kitap içerdiği sarsıcı cümleler ve alt üst eden fikirleriyle bir başyapıt. Edebiyat tarihinin en realist karakterlerinden birini de içinde barındıran bu eser zeka dolu aforizmalarıyla okuyucusunu baştan çıkaracak.

Kitap Açıklaması

Dorian Gray’in Portresi, yayımlandığı zaman hem okurları ve eleştirmenleri sarsmış hem de Oscar Wilde isminin edebiyat tarihine kazınmasını sağlamıştır. Fakat günümüzdeki baskılarda temel alınan metin, kitabın ilk olarak Lippincott’s Monthly Magazine’de çıkan ve tepki çektiği için önce dergi editörleri, ardından da bizzat Wilde tarafından sansürlenmiş halidir.

Nicholas Frankel’ın editörlüğünü yaptığı bu baskıda, Dorian Gray’in Portresi’nin 1890’da dergiye teslim edilen sansürsüz nüshası esas alındı ve eser açıklamalı notlarla zenginleştirildi. Böylece Dorian Gray’in hikâyesi, “düzelti” adı altında hoyratça yapılan budamalardan, “ahlaksızca” olduğu düşüncesiyle “yumuşatılmış” ifadelerden arındırılmış, ilk defa Wilde’ın asıl kurguladığı biçimiyle hayat bulmuş oluyor. 

Oscar Wilde, kendini romandaki Basil Hallward, dünyanınsa onu Lord Henry sandığını, oysa Dorian olmak istediğini söylemiş, “Belki başka çağlarda,” diye de eklemiştir. Yaşadığı çağda zulüm gören ve “ahlak bozukluğundan” hapse atılan Wilde’ın kendiyle böylesine özdeşleştirdiği romanı Dorian Gray’in Portresi, bugün nihayet özgün hali ve Ülker İnce’nin yetkin çevirisiyle okurlarının karşısına çıkıyor. 

Oscar Wilde Kitapları
46,30 ₺ %28
33,34 ₺
1 günde kargoda
50 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786051417639
Kapak: Ciltli
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 316
Basım:
Ebat: 165x22 cm
Editör: Cem Alpan
Çevirmen: Ülker İnce
Ağırlık: 316
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
  • Toprak Erdoğan (29.10.2019)

    Heyecanla ve severek okuduğum bir kitap. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.