Daha sağlıklı, daha zengin ve daha özgür bir hayat için bizi doğru kararlar vermek üzere dürtmeye dair yeni bir bilim olan seçim mimarisini nasıl uygulayabileceğimiz hakkında çığır açan bir tartışma…

Her gün bireysel yatırımlardan çocuklarımızın okullarına, yediğimiz öğünlerden savunduğumuz davalara kadar değişen çeşitli konularda kararlar alıyoruz. Ne yazık ki çoğu zaman kötü tercihler yapıyoruz. Yazarların da açıkladığı gibi bunun sebebi, insan olarak hata yapmamıza neden olan çeşitli önyargılara teslim olmamız. Hatalarımız bizi daha yoksul, daha sağlıksız hale getiriyor; çoğu kez eğitim, kişisel finansman, sağlık hizmetleri, ipotekli konut finansmanı konularında, kredi kartlarını, ailelerimizi ve hatta dünyayı kapsayan konularda kötü kararlar alıyoruz.

Thaler ve Sunstein hepimizi farklı bir dünyaya davet ediyor ve bize şunu gösteriyor: Nasıl düşündüğümüzü bilirsek kendimiz, ailelerimiz ve içinde yaşadığımız toplum için en iyisini seçmemizi kolaylaştıran seçim ortamları tasarlayabiliriz.

Thaler ve Sunstein hayatın en önemli kesitlerinden verdikleri birbirinden renkli örneklerle bizi daha kazançlı yönlere doğru dürtecek özenli bir “seçim mimarisi”nin, seçim özgürlüğünü kısıtlamadan nasıl oluşturulabileceğini ispatlıyor. 

 “Zihnimizin ve toplumun birlikte daha iyi işlemesi için neler yapılması gerektiğini görmek isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir kitap. Dürtme doğru karar verme gücünüzü geliştirecek ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirecek.”

- Daniel Kahneman

“Dürtme sizi yalnızca dürtmeyecek, ayaklarınızı yerden kesecek.”

- Daniel Gilbert

“Olağanüstü bir kitap. Sadece dünya ve onun büyük problemleriyle ilgili değil, kendinizle ilgili düşünme tarzınızı da değiştirecek.”

- Michael Lewis

“Merak uyandırıcı, bilgilendirici ve baştan aşağı enfes bir kitap. Thaler ve Sunstein insanların, nazikçe dürtülerek kendileri için en iyi olanı seçerken dahi davranışlarında tamamen özgür olmalarını sağlayan sosyal politikaların şekillendirilmesi üzerine önemli dersler veriyor. Bravo.”

-Don Norman

“Ben bu kitabı sevdim. Son zamanlarda okuduğum, temel değişiklikler yaratacak en iyi kitaplardan biri.”

- Steven Levitt

“En yeni çılgınlık Dürtme... İnsan davranışları ölçülüp modelleme yapılamayacak kadar gizemli ve öngörülemez.”

- Simon Jenkins, Guardian

39,98 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE

Kitap Ayrıntıları

Orijinal Başlık: The Nudge
ISBN: 9786053430421
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 336
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Editör: İbrahim Şener
Çevirmen: Enver Günsel
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
  • Deniz Çetiner (27.08.2018)

    Kitabın çevirisi gerçekten çok kötü. Okuma süremin oldukça uzamasına neden oldu. Böylesine önemli bir kitabın özensizce ve acemice çevrilmesi büyük bir talihsizlik.

  • Burcu Biçer (12.07.2018)

    Bu kitap, insanların seçim yaparken nelerden etkilendiğini anlatmaya çalışırken, Dürtme diye adlandırdıkları küçük etkilerin seçimleri çok yararlı şekilde değiştirebilecekleri üzerine bir tartışma sunuyor.