Düzcinsel

Heteroseksüelliğin Şaşırtıcı Derecede Kısa Tarihi

Hanne Blank
İletişim Yayınevi

Heteroseksüellik bizden daha büyük, bağımsız ve daha güçlü gibi görünüyor. Öyle değil. Gerçekte heteroseksüel/homoseksüel şemasını yaratan biziz ve nihayetinde o şemanın çokluklarının kapsayamayacağı da biziz. Neticede bir kültür olarak biz, bir başka büyük açıklamaya; duygularımızı, arzularımızı ve tutkulu gönül işlerimizi açıklamak için başka bir şemaya geçişimizi tahayyül edeceğiz. Şu anda, heteroseksüele inanıyoruz. Ve bu da geçecek.

- Hanne Blank

Hanne Blank, heteroseksüelliğin tarihinin izini sürüyor ve bu tarihin, şaşırtıcı biçimde sandığımız kadar da uzun olmadığını ortaya koyuyor. Heteroseksüellik kavramının neden ve nasıl ortaya çıktığını, toplumsal olarak birçok açıdan nasıl belirleyici hale geldiğini inceliyor. Bunu yaparken hem tarihsel hem sosyolojik hem de psikolojik kaynaklara başvuruyor; evlilik, din, tıp gibi birçok alanda bu kavramın toplumsal hayat ve iktidar ilişkileri üzerindeki etkilerine işaret ediyor. Edebiyat, sinema, eğitim, politika gibi hayatımızın her veçhesine sirayet eden ve kaçınmanın mümkün olmadığı alanlarda heteroseksüelin, “normal”in karşılığı olarak sürekli önümüze sürüldüğünün farkına varmamızı sağlıyor.

Hanne Blank Kitapları
36,50 ₺ %25
27,38 ₺
1 günde kargoda
50 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava

Kitap Ayrıntıları

ISBN: 9789750526572
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 278
Basım: Mart 2019
Ebat: 13x19,5 cm
Çevirmen: Tuğçe Ellialtı Köse

Hanne Blank Hakkında

Hanne Blank, Deneme, Edebiyat, Kentleşme, Modernleşme kategorilerinde eserler yazmış bir yazardır. Bekaretin ’El Değmemiş’ Tarihi kitabının yazarıdır. Ha...

Düzcinsel Kitap Yorumları

Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.