E-Devlet ve Yurttaş Odaklı Kamu Yönetimi

Murat Yıldırım
Nobel Akademik Yayıncılık

e-devlet sürecinde, bilgi ve iletişim teknolojileri, basitçe yurttaşların internet üzerinden belli bilgilere erişimini sağlamak ve birtakım işlemleri yapmasını kolaylaştırmak için olduğu kadar, daha ileri düzeyde, kamu örgütlerini daha etkin ve verimli bir hale getirmek ve demokrasiyi güçlendirmek için de kullanılabilmektedir.

e-devlet girişimleri, özellikle, bilgi ve iletişim teknolojilerinin teknik kapasitesinden en üst düzeyde yararlanarak kamu yönetimini rasyonel bir işleyişe kavuşturmayı amaçlamıştır. Bu çalışmada e-devlet uygulamalarının siyasal sistemi ve kamu yönetimini daha şeffaf, demokratik, duyarlı ve etkin bir hale getirmesi için olanaklar sunması nedeniyle yurttaşlık bağını güçlendirici bir rol üstleneceği ileri sürülmüştür. Bu bakımdan yurttaş odaklı bir kamu yönetimine, ne bürokrasinin profesyonel ya da kurumsal çıkarları ne de yeni kamu yönetiminin müşteri olarak yurttaşı esas alınmıştır. Ayrıca yeni kamu hizmetinin yönetişim merkezli yurttaş anlayışına karşı ihtiyatlı bir biçimde yaklaşıldığının da altı çizilmelidir.

20,37 ₺ %8
18,74 ₺
Tedarik Süresi: 6 iş günü
50 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava

Kitap Ayrıntıları

Türü: Akademik
ISBN: 9786051331096
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 153
Basım: Ekim 2015
Ebat: 13,5x19,5 cm

Murat Yıldırım Hakkında

Murat Yıldırım, 11. Sınıf Yardımcı Kitaplar, 9. Sınıf Yardımcı Kitaplar, Akademik kategorilerinde eserler yazmış popüler bir yazardır. Başlıca kitap...

E-Devlet ve Yurttaş Odaklı Kamu Yönetimi Kitap Yorumları

Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.