Eğitimde Ahlak ve Etik

Yönetici ve Öğretmenler İçin Bazı Dersler

Mustafa Özmusul

Kitap Açıklaması

Çağdaş eğitim sistemlerinde öğretmenlik ve yöneticilik mesleğine ilişkin standartlarının oluşturulmasında etik konusu hep dikkat çekilen bir boyut olmuştur. Özellikle de esas konusu "insan" olduğu için eğitim ve yönetim süreçlerinde etik değerleri dikkate almak adeta bir zorunluluk haline gelmiştir.

Bir mesleğin icra edilmesinde gerekli bilgi ve becerilere sahip olmak yetmez; aynı zamanda onun gerektirdiği etik ilkeleri de benimsemiş ve davranış haline getirmiş olmak gerekir. Eğitimde beklenen ve ideal olan bir nokta da; her konumdaki eğitici (öğretmen) ve yöneticilerin, etik ilkelere göre mesleğini icra etmesidir. Bu idealin gerçekleştirildiği ölçüde bir eğitim sisteminin ve toplumun gelişmişliğinden söz edilebilir. Dolayısıyla "etik, gelişmişliğin, kalkınmışlığın, bir ölçüsüdür".

Bu eserde başlıca, eğitimde etikle ilgili temel kavramlara yer verilerek; eğitim alanındaki yönetici ve öğretmenler için önemli olabilecek çeşitli çıkarımlar irdelenmiştir. Yazar, konuları seçme, irdeleme ve örneklendirmede özgün bir bakışla hareket etme çabası taşımıştır.Mustafa Özmusul Kitapları

32,00 ₺ %10
28,80 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
Türü: Eğitim, Akademik
ISBN: 9786257881937
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 128
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Ağırlık: 128
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.