Ekonometri Temel Kavramlar ve Uygulamalar

Nedim Dikmen

Kitap Açıklaması

Ekonometri iktisadi teori ve olayların ampirik olarak incelenmesinde en önemli araçlardan biridir. Özellikle son yıllarda ekonometri alanında çok önemli gelişmeler olmuştur. Bilgisayar teknolojisindeki hızlı gelişmeler ve paket programlar sayesinde en karmaşık modeller bile kolayca tahmin edilebilir hale gelmiştir. Ekonometri ekonomik ve sosyal olayları etkileyen değişkenler arasındaki ilişkiyi modellerle ortaya koyan, analiz eden, tahmin edilen parametreleri teste tabi tutan ve geleceğe yönelik öngörüde bulunan bir yöntem bilimidir. Tüm dünyada iktisat biliminde ekonometriye verilen önem gittikçe artmaktadır.

Bu kitapta, ekonometrik teori ve yöntemlerin daha iyi anlaşılması için farklı bir yazım tekniği izlenmiştir. Teorik açıklamalar çok sayıda örnek ve alıştırmalarla desteklenerek konunun daha kolay bir şekilde kavranması amaçlanmıştır. Kitap 16 bölümden oluşmaktadır.

Bu kitap, lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim gören öğrencilerin ekonometriyi daha kolay anlamalarını sağlayacaktır. Bu amaçla teorik ve uygulamalı bir yaklaşım izlenmiş, her konunun sonunda örnek problemlere yer verilmiştir. Ayrıca KPSS ve uzmanlık sınavlarına hazırlanan öğrenciler ve iktisadi konularda çalışan araştırmacılar için iyi bir kaynak olacak niteliktedir.30,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
Türü: Akademik
ISBN: 9786053952411
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 370
Basım:
Ebat: 13,5x20 cm
Ağırlık: 370
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.