Ekonomik Gelişim ve İslami Finans

Abbas Mirakhor, Zamir İkbal

Kitap Açıklaması

İslami finans ve İslâm ekonomisi son otuz yıldır dünyanın her yerinden araştırmacıların ilgi l odağı olmaktadır. İslâm hukukuna göre yürütülen finansal faaliyetlerin gün geçtikçe artan pazar payı, bu finans anlayışının daha fazla talep görmeye başladığının en büyük delilidir. Bazı tahminlere göre 1990'dan bu yana İslâmî finansal varlıkların toplam hacmi her yıl ortalama yüzde 15 civarında büyüyerek 2012 yılı sonu itibariyle 1,3 trilyon ABD dolarını aşmıştır. Özellikle 2008 küresel finans krizinin ardından sadece Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu ülkelerde değil Londra, New York ve Hong Kong (Çin Halk Cumhuriyeti özel idari bölgesi) gibi dünyanın önde gelen finans merkezlerinde de İslâmî finansa gösterilen ilgi hızlı bir şekilde artmıştır. Öyle ki geride kalan beş yıl zarfında yıllık ortalama yüzde 20 gibi yüksek oranlarda büyüme kaydeden İslâmî finans varlıkları konvansiyonel finansal varlıklardaki büyüme hızını açık ara geride bırakmıştır. Ne var ki hali hazırda İslâmî finans varlıklarının küresel finans sektör içerisindeki payı ancak yüzde 2 civarındadır ve bu haliyle taşıdığı potansiyelin çok altında kaldığı söylenebilir. Ayrıca Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu ülkelerde dahil olmak üzere tüm dünya genelinde özellikle ekonomik kalkınma, katılımcı büyüme, finansal katılım ve kamu politikası alanlarında İslâmî finans kavramları tam anlamıyla açıklanmadığı gibi bunlardan yeteri derecede faydalanılamamaktadır. Elinizdeki kitap, İslâmîfinansın ekonomik kalkınma ile ilgili bazı temel özelliklerini vurgulayarak İslâmî finansın sadece kalkınmaya değil aynı zamanda sosyal ve ekonomik adalete, insan refahına, ekonomik büyümeye bakış açısının kavranmasına katkıda bulunmayı ve bu alanda bir boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır.

Adalet ve refah bütün toplumların en önemli amaçlan arasındadır. Fakat en can alıcı soru ise bu amaçlar doğrultusunda kalkınmanın nasıl gerçekleştirileceği ve finansın ne gibi bir rol üstleneceğidir? Mükemmel referansları olan iki bilim adamı tarafından yayına hazırlanan bu düşündürücü kitapta başarılan şey tam da budur. Bu kitap, İslâm'ın desteklemeyi arzulayabileceği kapsamlı kalkınma tipi için yapılan politik çıkarımları ve İslâmî finansın kuramsal temellerini iyi bir şekilde kavramak isteyen herkesin mutlaka okuması gereken bir çalışmadır."

- Dr. AbdulAziz Al Hinai, İslam Kalkınma Bankası Başkan Yardımcısı / Suudi Arabistan

"Bu kitap yaptığı katkıyla, gelişmekte olan İslâmî finans literatüründe sağlam bir yer edinecektir. Deneme yazılarından oluşan bu çalışmanın en ayırt edici özelliği, İslâmî finans ile ekonomik kalkınma arasındaki bağı göz önüne sermesidir ki bu bugüne kadar sistematik bir yaklaşımla hiç incelenmemiş bir konudur. Alanlarında uzman iki bilim adamı olan Profesör Mirakhor ve Dr. İkbal'in konuyla ilgili boşluğu doldurma görevini üstlendikleri için çok mutluyum. Finans ve Kalkınma bölümü öğrencileri ve politika belirleyicileri bu çalışmayı faydalı olduğu kadar ilgi çekici de bulacaklardır."

- Dr. Ishrat Husain, İş Yönetimi Enstitüsü'nde Dekan ve Müdür, IBA Karaçi / Pakistan Devlet Bankası Eski Müdürü30,56 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786055076054
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 384
Basım:
Ebat: 16x24 cm
Ağırlık: 384
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.