Elveda Güzel Vatanım (Kampanyalı)

Ahmet Ümit
Kidega'nın Elveda Güzel Vatanım (Kampanyalı) Kitap Yorumu
1900'lü yılların ortasındaki sosyal ve politik ortamın, bir İttihat ve Terakki fedaisinin hayatının işlendiği fazlasıyla etkileyici, kurgusuyla içine çeken bir Ahmet Ümit romanı. Tarihe ilgisi olan, geçmişi tarih kitaplarından değil de kurgusal metinlerden okumak isteyenler için bire bir olan bu eserde Sarıkamış, Çanakkale Cephesi, Ermeni Tehciri gibi olaylara da değinilmiş. Ahmet Ümit'in üzerinde titizlikle çalıştığı ve 10 Ekim saldırısında ölenlere ithaf ettiği Elveda Güzel Vatanım'ı unutamayacaksınız.

Kitap Açıklaması

Devletin derinlikleri, toprağın derinliklerinden daha karanlıktır.

1926 yılının o hüzünlü sonbaharı. Osmanlı İmparatorluğu yıkılmış, genç cumhuriyet ayaklarının üzerinde durmaya çalışıyor. O büyük altüst oluşun içinde bir adam: Şehsuvar Sami… Bir zamanların İttihat ve Terakki fedaisi, şimdilerin yorgun komitacısı. Şehsuvar Sami'nin etrafında dönen amansız bir entrika. Bir yanda kaybettiği ama hiçbir zaman yüreğinden çıkartamadığı sevgilisi Ester, öte yanda yaşanılan tarihsel bozgun… Kaybedilen bir ülke, kaybedilen bir şehir, kaybedilen bir hayat. Ve aklında hep aynı soru: Devlet mi kutsaldır, yoksa insan mı?

"Ölüm, şehirlerimizi kaybetmekle başlar." Kim söylemişti bu cümleyi hatırlamıyorum, ne yazık ki doğru… Doğru, lakin eksik. Ölüm, şehirlerimizi kaybetmekle başlar, vatanımızı kaybetmekle neticelenir.

Sahi nedir vatan? Bir toprak parçası mı, uçsuz bucaksız denizler, derin göller, yalçın dağlar, verimli ovalar, yemyeşil ormanlar, kalabalık şehirler, tenha köyler mi? Hayır, bütün bunların ötesinde bir anlam taşır vatan. Ne sadece toprak parçası, ne su havzaları, ne ağaç silsilesi… Annemizin şefkati, babamızın saçlarına düşen ak, ilk aşkımız, doğan çocuğumuz, dedelerimizin mezarlarıdır vatan…

Vatanı olmayan insanın hayatı da olmaz. Evet, bir vakitler zihnim, kalbim bu fikirlerle doluydu. Şimdi? Şimdi bilmiyorum…Ahmet Ümit Kitapları

13,88 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
Türü: Edebiyat, Roman
ISBN: 9786051850252
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 560
Basım:
Ebat: 14x23 cm
Ağırlık: 560
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.