Endülüslü Alim Ebu Amr Ed-Dani ve Kıraat İlmindeki Yeri

Abdurrahman Çetin

Kitap Açıklaması

Her ilimde olduğu gibi Kıraat ilminde de, bu sahanın temel taşı mesabesindeki şahsiyetleri incelemenin zarureti açıktır. Bunların en önde gelenlerinden birisi de Endülüslü alim Ebu Amr ed-Dani (444/1053)'dir.

Kıraat ilminde büyük bir otorite olan Ebu Amr ed-Dani üzerinde şimdiye kadar bildiğimiz kadarıyla hiçbir araştırma yapılmamıştır. Halbuki onun ciddiyetle ele alınıp, bir tez çapında incelenmesinin ve çeşitli yönleriyle ortaya konulup ilim alemine tanıtılmasının büyük faydalar sağlayacağı aşikardır.

Bu kitap, bu düşünceden hareket ederek, bu ilmin büyük alimi ed-Dani'yi hem ilmini ve Kıraat ilmindeki yerini, hem de hayatını detaylarıyla ele almaktadır.

Kitap, üç bölümden meydana gelmektedir: Giriş'te, konunun önemi, çalışma metodumuz ve konuyla ilgili kaynaklar ile Kıraat ilmi hakkında kısa bilgi verilmiştir. Birinci Bölüm'de; müellifimizin hayatına geçmeden önce, onun yaşadığı hicri 4. ve 5. / miladi 5. ve 11. asırlarda İslam aleminin genel görünümünü ve ed-Dani'nin memleketi olan Endülüs'ü; Endülüs Emevi Devleti'ni ve o devirde Endülüs'te ilim ve medeniyetin durumunu zikrettik. İkinci Bölüm'de; müellifimizin tespit edebildiğimiz bütün eserleri tanıtılmıştır. Üçüncü Bölüm'de ise; Dani'nin ilmi faaliyetleri incelenmiştir.Abdurrahman Çetin Kitapları

24,00 ₺ %28
17,28 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786059991506
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 424
Basım:
Ebat: 15x215 cm
Ağırlık: 424
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.