Erken Çocukluk Döneminde Sosyal Beceri Öğretim Programı

Sosyal Beceri Öğretimi Öncesi Rehberi

Ellen McGinnis, Research Press

Kitap Açıklaması

Sosyal beceriler; bir bireyin olumlu tepkileri meydana çıkarıp, olumsuz tepkilerden kaçınmasına yardımcı olacak şekilde diğerleriyle etkileşimini mümkün kılan, sosyal açıdan kabul gören davranışlar olarak tanımlanabilir. Engelli öğrenciler sıklıkla yetersiz sosyal beceriye sahip olarak tanımlanırlar ve normal gelişen yaşıtlarına nazaran genellikle daha az kabul görürler. Yapılan çalışmalar; sosyal yeterlilik ve akademik başarı arasında önemli bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır.

Çocukluk döneminde, akran gruplarında gözlenen sosyal uyumun, yetişkinlikte gösterilen uyumun, hatta yetişkinlikteki ruh sağlığının ve duygusal problemlerin yordayıcısı olduğu ifade edilmektedir. Engelli öğrencilerin yapılan öğretimler sonucunda kazandıkları sosyal beceriler, sadece çevresindeki kişilerle olan ilişkilerini değil, okula uyum becerilerini ve akranları tarafından kabul edilmesini de olumlu yönde etkileyecektir. Aynı zamanda öğrencilikten yetişkinliğe geçerken, işe girmesini, toplumun bir üyesi olmasını kolaylaştıracak ve hayatlarının ileriki dönemlerindeki zorlukların da üstesinden gelmesine yardım edecektir.

Eğitimcilerin ve ailelerin sosyal beceri programının ögelerinde uyarlamalara giderek çocuklara kazandırmaları mümkün olacaktır. Erken Çocukluk Döneminde Sosyal Beceri Öğretim Programı, iki bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölüm'de sosyal beceri ile ilgili temel bilgiler; İkinci Bölüm'de ise uygulama ve değerlendirme ölçeklerinden oluşmaktadır. Kitap, erken çocuklukta özel gereksinimli çocuklar için uygulamaya yönelik önemli bir yardımcı kaynaktır.

45,00 ₺ %8
41,40 ₺
Tedarik Süresi: 7 iş günü
50 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
Orijinal Başlık: Skillstreaming İn Early Childhood - A Guide for Teaching Prosocial Skills
ISBN: 9786053204206
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 348
Basım:
Ebat: 195x25 cm
Çevirmen: Ayşegül Bayraktar
Çevirmen: Ayşegül Şükran Öz
Çevirmen: Berrin Baydık
Çevirmen: Cansu Kançeşme
Çevirmen: Deniz Tekin Ersan
Çevirmen: Erhan Alabay
Çevirmen: Meral Melekoğlu
Çevirmen: Orhan Çakıroğlu
Çevirmen: S. Sunay Yıldırım Doğru
Editör: S. Sunay Yıldırım Doğru
Çevirmen: Zübeyde Doğan Altun
Editör: Zübeyde Doğan Altun
Çevirmen: Salih Rakap
Ağırlık: 348
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.