Eşikteki Çocuk

#tween

Ebru Güzel
Kırmızı Kedi Yayınevi

Instagram’da tween etiketi yazıldığında yetişkinleştirilmiş, cinselleştirilmiş ve şöhretleştirilmiş yüz binlerce kız çocuğunun paylaşımlarına rastlanır. Bijuteriden bikiniye, dudak parlatıcısından gece uyuma gözlüğüne kadar her bir ürün, cinsiyetçi bir “kız çocuğu kültürü”ne  özgü simgelerle bezelidir.

Şöhret şekerine bulanık paylaşımlarla #tween(s),’ “ne çocuk ne ergen” arada sıkışmış; “eşikteki çocuk”tur. Türkiye’de tween fenomen dünyaya oranla çok az, paylaşımlar daha ölçülü; ama fenomen olma arzusu çok yüksek! Keza elinizde tuttuğunuz bu kitap Instaşöhret kimliğinin okullarda da taklit edildiğini ve onun getirdiği sembolik kapitalin özellikle de kolejdeki çocuğun sosyal statüsüne transfer olduğunu bulguluyor! Celebrity-endüstriyel kompleksinin bir ürününe dönüşen ve çocukluğun masumiyetinden koparılarak fetişleştirilen eşikteki çocuğun gösterdiği en üzücü gerçek ise: “Çocukluğun yitişi”dir.

Ebru Güzel Kitapları
15,00 ₺ %42
8,70 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
50 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava

Kitap Ayrıntıları

ISBN: 9786052984994
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 160
Basım: Nisan 2019
Ebat: 13,7x23 cm

Ebru Güzel Hakkında

Ebru Güzel, İnsan ve Toplum, Medya, İletişim, İnsan Kaynakları kategorilerinde eserler yazmış bir yazardır. Filtreli Güzellik kitabının yazarıdır. Ebru Güzel...

Eşikteki Çocuk Kitap Yorumları

Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
  • İrem Yorulmaz (17.04.2019)

    Çocukluğun yitişini gözler önüne seren harika bir eser okumanızı ve okutmanızı tavsiye ederim.