Eski Bir Hırsızın Anıları

Mehmet Kartal

Kitap Açıklaması

Son yıllarda hırsızlığın ne kadar artttığı biliniyor. Ayrıca "kapkaç" gibi yeni hırsızlık biçimleri büyük kentlerde özellikle kadınların korkulu rüyası haline geldi. Son üç yılda meydana gelen 31 bin kapkaç olayında 7 kişi hayatını kaybederken 598 kişi de yaralanmış. Eski hırsızlık biçimlerinin bilançosu ise kuşkusuz çok daha ağır .

Bu toplumsal soruna çeşitli açılardan bakarken "hırsız dünyası"na da daha yakından bakmakta fayda var.

Hırsız kimdir; nasıl hırsızlığa sürüklenir; nasıl hırsızlık yapar; hırsızların kendi aralarında ve diğer insanlarla ilişkileri nasıldır; polis-mahkeme-hapishane üçgeni nasıl işler... Bu ve benzeri soruların yanıtları doğrudan doğruya eski bir hırsızdan alınırsa hem çok ilginç, hem de çok gerçekçi bir tablonun ortaya çıkacağı kesindir.

2001 yılında genç yaşta hayatını kaybeden Mehmet Kartal, anılarından oluşan bu kitabı kaleme aldığında artık "tövbe" etmiş eski bir hırsızdı. Bu anılarda bazen gülümseyecek, bazen hüzünlenecek ama hırsızların dünyasına girdikçe mutlaka daha derinliğine düşüneceksiniz.

Kendine özgü dilini, hırsız jargonunu bozmadan yayına hazırladğımız Kartal'ın anıları hem hırsızları tanımak, hem de hırsızlığa karşı önlem alıp, korunmak için iyi bir kaynak.Mehmet Kartal Kitapları

Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789756154175
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 144
Ebat: 13,5x20 cm
Ağırlık: 144
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.