Fahrenheit 451

Ray Bradbury
60 kişi
Kidega'nın Fahrenheit 451 Kitap Yorumu
Dünyanın en ünlü distopya eserlerinden biri olan Fahrenheit 451 bizleri 500 yıl sonraya götürüyor. Tüketim toplumunu hedef alan ve eleştirisini kapitalizm üzerine kuran Bradbury, kitabı hakkında "Ben onu yazmadım, o beni yazdı" diyor. Toplumda yaşayan bireylerin herhangi bir baskıya maruz kalmaksızın kendi istekleriyle sansür mekanizmasını çalıştırmalarını, hiç de yabancılık çekmeyeceğimiz örneklerle aktarıyor. Herkesin muhakkak okuması gereken bir eser Fahrenheit 451.

Kitap Açıklaması

"Yazılmış en iyi bilimkurgu romanı. İlk okuduğumda, yarattığı dünyayla kâbuslar görmeme sebep olmuştu." -Margaret Atwood

"Öyle bir eser ki, hakkında ne söylesem eksik kalır."
- Neil Gaiman

Hugo En İyi Roman Ödülü Prometheus Şeref Kürsüsü Ödülü

Ray Bradbury sadece bilimkurgunun değil fantastik edebiyatın ve korkunun da yirminci yüzyıldaki ustalarından biri. Bilimkurgunun "iyi edebiyat" da olabileceğini kanıtlayan belki de ilk yazar. Yayımlandığı anda klasikleşen, distopya edebiyatının dört temel kitabından biri olan Fahrenheit 451 ise bir yirminci yüzyıl başyapıtı.

Guy Montag bir itfaiyeciydi. Televizyonun hüküm sürdüğü bu dünyada kitaplar ise yok olmak üzereydi zira itfaiyeciler yangın söndürmek yerine ortalığı ateşe veriyordu. Montag'ın işi ise yasadışı olanların en tehlikelisini yakmaktı: Kitapları.

Montag yaptığı işi tek bir gün dahi sorgulamamıştı ve tüm gününü televizyonla kaplı odalarda geçiren eşi Mildred'la beraber yaşıyordu. Ancak yeni komşusu Clarisse'le tanışmasıyla tüm hayatı değişti. Kitapların değerini kavramaya başlayan Montag artık tüm bildiklerini sorgulayacaktı.

İnsanların uğruna canlarını feda etmeyi göze aldığı bu kitapların içinde ne vardı?
Gerçeklerin farkına vardıktan sonra bu karanlık toplumda artık yaşanabilir miydi?

Fahrenheit 451, yeryüzünde tek bir kitap kalacak olsa, o kitap olmaya aday.

"Mutlu olmamız için gerekli her şeye sahibiz, ama mutlu değiliz. Bir şey eksik. Etrafa bakındım. Ortadan kaybolduğunu kesinlikle bildiğim tek şey, on-on iki yıldır yaktığım kitaplardı."Ray Bradbury Kitapları

30,00 ₺ %50
15,00 ₺
1 günde kargoda
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786053757818
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 208
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Çevirmen: Dost Körpe
Ağırlık: 208
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
 • BÜŞRA CAN YÜKSEL (17.03.2021)

  kitaba değer veren biri iseniz ilk okumanız gereken kitaplardan biri olabilir. anlamlı ve okunması gereken bir kitap.

 • Fatma Sude KÖKSAL (01.01.2021)

  Bu kitabı çok severek okudum,herkesin okuması gereken bir kitap.

 • Elif Yiğit (12.12.2020)

  Başlarda zorlandığım sonuna doğru daha anlaşılır hale gelen bir kitaptı benim için. 2. bir okumayla daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum.

 • Bayram Özenir (11.07.2020)

  Günümüz insanının suratına fırlatılası bir kitap.Modern toplumun yaşantısını ve değer verdiği çoğu şeyi yıllar öncesinden tahmin etmesi de takdire şayan. Umarım bir gün kitaplara değer verenlerin sayısı Mildred’lardan fazla olur.

 • Enes Can (04.04.2020)

  bu kitap benim icin zaman kaybiydi

 • gökhan bingöl (15.03.2020)

  Bazı kitapların bulunmasının yasak olduğu bir dönemde, bu kitapları evlerinde bulunduranların evlerinin içindeyken itfaiyeciler tarafından yakıldığını anlatan başrolünde ise itfaiyeci Montag’ın olduğu kurgusu ve anlatımı güzel olan kısa bir roman. G.Bingöl

 • HÜSEYİN BEY (07.03.2020)

  Tek kelime ile beğenmedim. Sıktı sonunu zor getirdim. Alırken bir kez daha düşünün derim.

 • Enes Erdemli (20.01.2020)

  Bu kitabı hiç beğenmedim çok zor okuyorum halen. Emeğe saygım var ama bir kitao bu kadar abartılmaz. Yazık.

 • Berat Işık (06.01.2020)

  İnsanı, dünyaya farklı bakmasını sağlayan, olayları ve kişileri farklı bakış açılarından ele alan muhteşem bir kitap diyebilirim, İlk başlarda okumakta ve algılamakta zorlanabilirsiniz fakat kitapta ilerledikçe özümseyeceksinizdir kitabı.

 • Eda Güngörmüş (12.12.2019)

  Ben maalesef bu kitabı pek beğenmedim. Her esere saygım var, emeklerine sağlık. Verilen mesaj çok net ve önemli ancak fazla abartıldığını düşünüyorum hikayenin. Çok zor bitirdim kendilerini, okurken baya zorladı. Belki çeviri yüzünden, belki de beni sürüklemediğinden. Tavsiye etmiyorum.

 • Kader avci (11.12.2019)

  İNSANI SORGULATAN YILLARCA İLERİYE GÖTÜREN BİR KİTAP

 • Büşra Çetinkaya (28.11.2019)

  Kitabın fikri çok ilginç geldi.Tahmin edemezdim.Kesinlikle okumaya değer bir eser.

 • Tutku Oğuz (22.11.2019)

  ilk başlarda sıkıcı gelebilir fakat son 60 sayfası muazzam.. okuyun efendim.

 • ezgi yüzbaşılar (28.10.2019)

  Distopyaya gönül vermiş bir okursanız 1984 gibi kültlerden hemen sonra okumanız gereken bir eser.

 • TİLA KOŞAN (09.10.2019)

  Kesinlikle 10 yılda bir okuyun. Hatta belki 7 yılda bir.

 • Emirhan Kurnaz (30.08.2019)

  Mauhteşem bir kitap.

 • Mert Koç (09.08.2019)

  kendi alanında öncü olan bir eser. evet ilgi çekici bir hikaye, evet akıcı bir dil lakin hafızamda aşırı şişirilmiş bir edebi eser olarak yer edecek. mutlaka okunmalı.

 • BAHADUR ALIZADA (02.03.2019)

  Bence bir gün bu kitabın kendisi bile yasaklanabilir. O yüzden geç olmadan okuyun. Böyle bir kurguyu düşünen insan bizi hayretlerde bırakmayı başardı. Kitap bitince filmini de izleyin çok beğeniceksiniz. Kütüphanemin en değerli kitaplarından biridir diyebilirim.

 • Kaan korkmaz (27.12.2018)

  1984 sevenler bunu da sevdi Otomatik Portakal sevenler bir solukta okudu.Gelecekten birlikte korkalim kitaplarımızı sevelim yazarlara ileri görüşlü oluşlarına hayran olalım diye yazmışlar bence:)

 • Onur Doğru (23.12.2018)

  Uzun betimlemeleri(bazen sayfanın yarısı kadar) çok sıkıyor onun dışında hikaye çok güzel okumaya değer.

 • Furkan Can (03.10.2018)

  Bilim kurgu okumayı çok sevmeme rağmen, anlatım dilinin çok ağır, betimlemelerinin çok çok uzun olmasından dolayı sevemediğim nadir bir eserdir. Konusu çok çarpıcı değil ancak farklı.

 • Sertaç Üçtepe (09.09.2018)

  Tamamen vakit kaybı

 • FATİH ÇAPAR (05.09.2018)

  Güzel bir kitap ama biraz fazla abartılmış. Reklamı çok yapıldığı için overvalued bir eser.

 • KAAN KÜÇÜK (27.07.2018)

  fahrenheit 451 herkese önerdiğim bir başyapıt. itfaiyeci karakterimizin yaşadıkları günümüzü çağrıştırıyor

 • Muhammed Emin Özakın (11.07.2018)

  Az önce bitirdiğim, geleceği görüp kitaplar (okuyup, anlamak, çoğaltmak) üzerine güzel mesajlar veren eski, distopik bilim-kurgu kitabı: Fahrenheit 451 Dünyasını çok sevdim, güzel bir mini dizi serisi olabilir. Konusunda verdiği mesajları olsun, hissettirdiği düşünceler olsun tartışılamayacak kadar güzel ve yazıldığı döneme göre güncel. Yalnız görseldeki kitabın çevirisi cidden kafa karıştırıcı. Eski basımlara yönelmenizi veya farklı çevirmenden okumanızı tavsiye ederim. Bu baskı ağır roman gibi de değil, bildiğiniz eski google translate. Eminim ki kendim çevirsem daha mantıklı tanımlamalar kullanır, doğru noktalama işaretleri yerleştirirdim. Bilim-kurgu kategorisinde gösterilmesini Marslı (The Martian) kitabı gibi düşünmeyin derim.