Fakrın Makamları

Ebu'l-Hasan Harakani

Kitap Açıklaması

Ebu'l-Hasan Harakani'nin hayatını, risalerini biraraya getiren bu eser üç bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölüm Harakani'nin hakikat yolunun yöntem ve inceliklerini anlattığı Risale der Tarik-ı Edhemiyye ve Külah-ı Çar Terk isimli Prof. Dr. Mustafa Çiçekler tarafından dilimize kazandırılan Farsça risalesidir. Bu risale, yol'un esaslarını, temel ıstılahların anlamlarını, mürşidin, müridin, tarikat erkanının ve seyr-i sülukun özünü yansıtmaktadır. İkinci bölüm; İbrahim Alanka tarafından hazırlanan Harakani biyografisidir. Üçüncü bölüm, Prof. Dr. Hasan Çiftçi'nin hazırladığı Şeyh Ebu'l-Hasan Harakani-l, Hayatı-Eserleri isimli çalışmadan alınan Harakani'nin Nuru'l-Ulum ve Tevhid'in Sırları isimli eserlerinden seçmeleri, ayrıca şiirlerinden örnekleri bir araya getirmekte.

Şeyh Harakani Hazretleri, hem sufi geleneğin temel ıstılahlarını tedvin etmiş hem de yolun esaslarını belirlemiştir. Dergahından yetişen büyük takipçiler, mana aleminde feyiz verdiği bilgeler, Hindistan'dan İran'a, Anadolu'dan Balkanlar'a, Kafkas coğrafyasından Batı'nın çeşitli kentlerine bu irfani öğretiyi taşımışlardır. Anadolu'da gelişip büyüyen Selçuk ve Osmanlı medeniyetlerinin manevi zemininde de Harakani Hazretlerinin etkilerini görmek mümkündür.

Harakani'nin irfan dünyasını, yol'undaki esasları, insanlarla muamelesini, tasavvuf anlayışını, zühd ve takvasını, fütüvvet ahlakını, tefekküründeki kurucu nitelikleri derli toplu bir şekilde dile getirme amacında olan bu eser bir Harakani portresi sunmayı amaçlıyor.

Ebu'l-Hasan Harakani Kitapları
19,00 ₺ %28
13,68 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
50 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786059268943
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 128
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.