Farabi (Türkçe)

Bir Medeniyet Düşünürü

Bekir Karlığa

Kitap Açıklaması

1947 yılında Adlyaman'ın Besni ilçesinde doğdu. Babasından Kur'an-ı Kerim ve Arapça dersleri aldı. Daha sonra Urfa ve Diyarbakır medreselerinde klasik usulde Arapça, Farsça ve dini ilimler öğrenimi gördü. 1968'de Maras imam Hatip Okulu'nu bitirdi. 1972 yılında Istanbul Yüksek İslam Enstitüsü ve 1977 yılında İstanbul üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nden mezun oldu.

Akademik hayatına, 1977 yılında İstanbul Yüksek Islam Enstitüsü'nde Felsefe ve Mantık Asistanı olarak başladı. 1980 yılında Felsefe Doktoru ünvanını aldı. Bu kurumun İlahiyat Fakültesi'ne dönüştürülmesi üzerine, 1983 yılında Yardımcı Doçent, 1987'de Doçent ve 1993'te de Profesör oldu.

İmam Hatip Okulu öğrencisi iken Akif Nuri Müstear adıyla başladığı tercüme faaliyetlerini profesörlügüne kadar devam ettirdi. Başta Fi Zilal'il-Kur'an ve İbn Kesir tefsirleri olmak üzere 40 civarında eseri Arapçadan Türkçeye tercüme etti.

Ömrünün büyük bir bölümünü Islam düşünce geleneğinin yeniden yapılandırılması için sarf eden Prof. Dr. Bekir Karlığa, otuz yıla yakın süre, Marmara Üniversitesi ilahiyat Fakültesi'nde İslam düşüncesi, İslam düşüncesine giriş, İslam düşüncesinin Batı düşüncesine etkileri, Çağdaş İslam düşüncesi ve Osmanlı düsüncesi konularında Lisans, Yüksek Lisans dersleri verdi ve pek çok yüksek lisans, doktora tezi yönetti.

2008 yılında kendi isteğiyle emekliye ayrıldıktan sonra, Bahcesehir Üniversite-si'nde Medeniyet Araştırmaları Merkezi'ni (MEDAM) kurdu. Daha sonra Başbakan Bas Müşaviri olarak Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı Türkiye Koordinatörlüğü görevine getirildi.

Son on yıldır çalışmalarını daha çok düşünce, medeniyet ve Doğu-Batı ilişkileri alanında yogunlaştırmış bulunan Prof. Dr. Bekir Karlığa'nın beş yıl emek vererek hazırladığı "Batı'ya Doğru Akan Nehir Medeniyet Belgeseli", Cumhurbaşkanlıgı tarafından 2013 yılı Kültür-Sanat Büyük Ödülü'ne layık görülmüştür.

Mahya Yayınları, Bekir Karlığa'nın bütün eserlerinin toplu yayınını kararlaştırmıştır. Şimdiye kadar bu dizi içerisinde, "Din ve Düşünce", "Din ve Medeniyet", "Islahatçı Bir İslam Düşünürü Tunuslu Hayrettin Pasa" isimli eserleri yayınlanmıştır. Bu dizi içerisinde öncelikle "İslam Düşüncesi'nin Batı Düşüncesi'ne Etkileri", "Küresel İnsanlık Girişimi", "İslam Düşüncesine Giriş" ve "Osmanlı Düşüncesi'nin Oluşumu" isimli eserleri yayına girecektir.

Bekir Karlığa Kitapları
23,15 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 3990000078661
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kuşe
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 107
Basım:
Ebat: 22x22 cm
Ağırlık: 4000
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.