Fatih Sultan Mehmet İstanbul’un Fethi ve Fethin Karanlık Noktaları

Hasan Kazankaya

Kitap Açıklaması

Tarihte "Fatih" adıyla anılan yedinci Osmanlı padişahı Sultan II. Mehmet (1430-1481), bundan 546 yıl önce İstanbul'un fethini gerçekleştirerek, 11 yüzyıldır tarih sahnesinde yer alan Bizans İmparatorluğu'nun varlığını sona erdirmişti.

Bu "Fetih" olayı Türk ve Dünya tarihinde bir dönemeci oluşturur. Bizans'ın düşüşü, bir anlamda, genç Osmanlı Sultanı II. Mehmet'in de yükselişidir. 28 yıllık hükümdarlığı süresince 2 imparatorluk, 14 devlet, 200 şehir fethederek "Fatih" ünvanını kazanan II. Mehmet; İmparatorluğun hukuksal yapısını düzenleyen yeni kanunnameleri hazırlayan ilk padişah olarak da tanınır. Aynı zamanda bir düşünce adamı, bir şair olan Fatih; Arapça ve Farsça'nın yanı sıra Latin, Yunan ve İbrani dillerini bilir; bilime, kültür ve sanata, dönemin alimlerine değer verirdi.

Batılılar ise, öteden beri, farklı bir Fatih portresi çizmektedir. Batı'ya göre Fatih bir katil, Türklere göre de bir evliya!...

Osmanlı'nın kuruluşunun 700. yılında resmi tarihe farklı bir pencereden bakan, Fatih Sultan Mehmet'i ve İstanbul'un Fethi'ni hep yinelenen, belirli kalıplarda değerlendirilen anlayışın dışında bir çalışma ile karşılamak istedik.

Hasan Kazankaya bu çalışmasında belirlenen çerçevelerin ötesini araştırmaya; Fatih'le ve İstanbul'un Fethi'yle ilgili daha birçok soruya yanıt aramaya çalışıyor.

"Olaylara Müslümanlık-Hıristiyanlık gözüyle bakmadan, tarihin bu devre yeni bir açılım getirmek amacıyla, tarafsız olarak bu kitabı yazma çabasına giriştim." diyen Kazankaya'nın bu kitabı; tarihin karanlık yönlerini aydınlatmaya yönelik bir adımdır. Güncel, etkileyici, tarihsel bir serüvene yolculuk... Ve aradığınız şu soruların yanıtlarını bu kitapta bulacaksınız:

Fatih Sultan Mehmet kaç kere tahttan indirildi?
Fatih'in anası Türk müydü? Hıristiyan mıydı?
Çandarlı Halil Paşa ihanet etti mi?
Çandarlı Halil Paşa'yı Fatih niçin astı?
Haliç'e kurulan köprü ne zaman yapıldı?
Bizans İmparatoru nasıl öldü?
Haliç limanına indirilen Osmanlı donanması kaç günde, hangi yoldan indirildi?
Fatih, "yağma serbest" dedi mi?
Ayasofya'da katliam oldu mu?
Yeniçeriler Fatih'i niçin sevmiyorlardı?
Fatih'i Fatih yapan, korkunç iradesi ve acımasızlığı mıdır?
(Arka Kapak)17,13 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 8699758269610
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 754
Ebat: 13,5x20 cm
Ağırlık: 754
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.