Felekleri Temaşa

Takiyüddin & Dar-ü'r Rasad-ül Cedid - Felekleri Temaşa - Çalınan Tez - Asilzadeler - Bütün Oyunlar 8

Hikmet Temel Akarsu

Kitap Açıklaması

Felekleri Temaşa, romancı, öykücü, hiciv ve oyun yazarı Hikmet Temel Akarsu'nun Verita Kitap Küçük Yayıncı tarafından yayınlanmakta olan tiyatro külliyatının sekizinci kitabı. Kitapta Felekleri Temaşa; Çalınan Tez adlı daha önce TRT tarafından radyo tiyatrosu formatında pek çok kez yayınlanmış eserin sahne için yazılmış versiyonu ve Ömer Seyfettin'in Asilzadeler adlı öyküsünün Hikmet Temel Akarsu tarafından kaleme alınmış aynı adlı sahne uyarlaması yer almakta.

Felekleri Temaşa, üç perdelik bir müzikal ve tarihimizdeki dramatik bir hikâyeyi konu edinmekte. Oyun 1575'te İstanbul'da kurulan ilk rasathane olan Dar-ü'r Rasad-ül Cedid'in taassubun kör ettiği idare tarafından 1580 yılında yok edilerek kurucusu Takiyüddin El Raşit'in etkisiz hâle getirilmesini anlatıyor.

İkinci oyun Çalınan Tez ise sosyokültürel mesajlarının yanı sıra ağır bir medya eleştirisi.

Kitaptaki üçüncü oyun da Ömer Seyfettin'in Asilzadeler adlı çok değerli öyküsünün sahne uyarlaması. Hatırlanacağı üzere yazar bu eserinde boş safsata ve palavralarla asillik taslayan küçük insanları hicvederken evrensel ve ruhsal temalara dair son derece güçlü analizler yapmıştı.

Akarsu'nun Devlet Tiyatroları repertuarına kabul edilen sahne uyarlaması 2008-2009 sezonunda Selim Gürata yönetiminde Antalya Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenmiştir.Hikmet Temel Akarsu Kitapları

50,00 ₺ %16
42,00 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786058040175
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Şamua
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 212
Basım:
Ebat: 12,5x19,5 cm
Ağırlık: 212
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.