Fidic Uluslar Arası İnşaat Sözleşmeleri

Kırmızı Kitap (1999)

Hakan Acar
Adalet Yayınevi

FIDIC Sözleşmeleri uluslar arası inşaat sektöründe yaygın bir şekilde kullanılmakta ve yurtdışında kaliteli iş yaparak ülkemizi başarıyla temsil eden müteahhit firmalarımızın önüne sıklıkla çıkmaktadır. Birçok ülke bu sözleşmeleri ihale şartnamesi olarak kabul etmekte, hatta uluslar arası finans kuruluşları kredi verme kriterleri arasında bu sözleşme metinlerinin işin görülmesinde kullanılmış olmasını şart olarak gündeme getirmektedir. Türk inşaat sektöründe de bu sözleşme metinlerinden esinlenerek hazırlanan sözleşmelerden istifade edilmektedir.

Bu çalışmada FIDIC Sözleşmelerinden uygulamada en sık kullanılanı olan Kırmızı Kitap (Red Book) hükümleri inceleme konusu yapılmıştır. Özellikle detaylı bir şekilde düzenlenen müteahhidin ve iş sahibinin yükümlülükleri Türk Hukukundaki ilgili hükümler de dikkate alınarak mukayeseli olarak incelenmiştir. Bu şekilde Kırmızı Kitap’taki Sözleşme hükümlerinin Türk Hukuku açısından ne manaya geldiği ve hukuki sonuçları açıklanmaya çalışılmıştır.

FIDIC Sözleşmelerinin genel itibariyle Anglo Sakson ve özellikle İngiliz Hukuku dikkate alınarak hazırlanmış olması da, Kıta Avrupası Hukuk sisteminin bir parçası olan Türk Hukuku açısından bu Sözleşme hükümlerinin incelenmesi zaruretini ortaya çıkarmaktadır. Bu konuda ne kadar başarılı olduğumuz okuyucuların takdirlerine kalmıştır. Bu anlamda yapılacak olumlu eleştirilerin daha sonraki baskılarda dikkate alınarak kitabın daha faydalı bir hale getirilmesi temin edilmeye çalışılacaktır. Yine daha sonraki baskılarda hedeflediğimiz bir diğer husus da FIDIC tarafından hazırlanan farklı sözleşme hükümlerinin Kırmızı Kitap’tan farklı olan hükümlerinin de kitap metnine dâhil edilmesidir.

48,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE

Kitap Ayrıntıları

ISBN: 9786051466903
Kapak: Ciltli
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 193
Basım: Eylül 2015
Ebat: 17x24 cm

Hakan Acar Hakkında

Hakan Acar, Akademik, Diğer, Eğitim kategorilerinde eserler yazmış bir yazardır. Başlıca kitapları alfabetik sırayla; Başkentin Karıncaları, Fidic Ulusl...

Fidic Uluslar Arası İnşaat Sözleşmeleri Kitap Yorumları

Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.