Following the Traces Of Pre-Turkic En Eski Türkçe’nin İzlerinde

Doğan Aksan
Multilingual Yabancı Dil Yayınları

Doğan Aksan bu çalışması ile, Orhon Yazıtları'nın yanı sıra, daha eski olarak kabul ettiği Yenisey Yazıtları'nın dil malzemesini de değerlendiriyor ve yazıtlar dönemi Türkçesinin bir kaç bin yıl öncesine uzanan gelişmiş bir dilin devamı olduğu sonucuna varıyor. En Eski Türkçe'nin İzlerinde, Türkçe'nin metinlerle izleyemediğimiz uzak geçmişi için sunduğu anlamsal verilerle bu alandaki büyük bir boşluğu dolduruyor. (Doç. Dr. Emine Yılmaz, Dilbilim Araştırmaları 2001, s. 99-100'den)

Bugüne kadar Türk dilinin Türkiye Türkçesi kolu üzerinde çok sayıda önemli anlam bilimi çalışmaları yayınlamış olan Doğan Aksan'ın Eski Türkçe üzerindeki yeni çalışması Orhun ve Yenisey yazıtlarının söz varlığında yer alan soyut ve somut kavramlar üzerinde sözcük bilimi, anlam bilimi ve biçem bilimi incelemelerini içeriyor:

Doğan Aksan bugüne kadar yaptığı çalışmalarında dil bilimi ile Türkoloji disiplinlerini en iyi şekilde kaynaştırabilmiş değerli bir bilgindir.

(Doç. Dr. Timur KOcaoğlu, Türk Dili Araştırmalarında Önemli Adımlar başlıklı yazısında, Türk Dili dergisi No: 594, s. 622-23)

Doğan Aksan Kitapları
7,41 ₺ %17
6,15 ₺
1 günde kargoda
50 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava

Kitap Ayrıntıları

ISBN: 9789756542309
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 146
Basım: 2007
Ebat: 13,5x20 cm

Doğan Aksan Hakkında

Doğan Aksan, Akademik, Araştırma & Başvuru Kitapları, Başvuru Kitapları kategorilerinde eserler yazmış popüler bir yazardır. Başlıca kitapları a...

Following the Traces Of Pre-Turkic En Eski Türkçe’nin İzlerinde Kitap Yorumları

Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.