Fotoğraf Sanatçıları Dizisi - 5 : Sabit Kalfagil

Sabit Kalfagil

Kitap Açıklaması

Eczacıbaşı Fotoğraf Sanatçıları Dizisi'nde Sabit Kalfagil retrospektifi

Eczacıbaşı Fotoğraf Sanatçıları Dizisi'nin yeni kitabı Sabit Kalfagil retrospektifi, xx Aralık 2014'ten itibaren kitabevlerinde yerini alıyor. Eczacıbaşı Topluluğu'nun 40 yılı aşkın bir geçmişe sahip fotoğraf yayıncılığı geleneğinin bir parçası olan ve Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı tarafından yayınlanan seri, her yıl değerli bir fotoğraf sanatçısının retrospektif kitabını, sanatsal bütünlük içinde izleyicilere ulaştırıyor.

Kitap, "hocaların hocası" olarak anılan Sabit Kalfagil'in, başta yaşadığı şehir İstanbul olmak üzere, Türkiye'nin değişik dönemlerini ve yerlerini yansıtan fotoğraflarından, dünyanın farklı coğrafyalarındaki fotoğraflarına uzanan geniş bir seçkiyi bir araya getiriyor.

Konsept ve tasarımı Bülent Erkmen'e ait olan ve editörlüğünü Merih Akoğul'un üstlendiği kitapta, Sabit Kalfagil ile yapılan özel bir röportaja da yer veriliyor. Eczacıbaşı Fotoğraf Sanatçıları Dizisi'nin 5. kitabı Sabit Kalfagil retrospektifi, Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde sunuluyor.

Merih Akoğul'un kitaptaki giriş yazısından...

"Sabit Kalfagil, içinde yaşadığımız evrende bir fotoğraf makinesi ile yapılabileceklerin sınırlarını 60'lı yılların başından itibaren kendine özgü kavrama biçimiyle saptamaktan bir an bile vazgeçmemiş, inandığı fotografik doğruların ardından büyük bir kararlılıkla gitmiş, daimi mekanı olarak belirlediği yaşadığı toprakların üzerinde karşı karşıya geldiği anları işin gerçekliğini reddetmeden fotoğraflara dönüştürmeyi bilmiştir.

Sabit Kalfagil, 1960 yılından günümüze, neredeyse 55 yıldır aktif olarak sürdürdüğü fotoğraf uğraşıyla, en tanınmış fotoğrafçılarımızdan biri olmuştur. Özellikle yaşadığı şehir İstanbul'un, bir fotoğrafçıdan önce bir mimarın gözüne nasıl göründüğünü çok iyi incelemiş, sonra da o unutulmaz anları pelikül üzerine siyah beyaz teknikle taşıyarak fotoğrafçılık serüvenini devam ettirmiştir. Zaman içinde, yalnız yaşadığı şehir İstanbul'dan değil, Türkiye'den ve dünyanın çeşitli ülkelerinden çektiği siyah beyaz ve renkli fotoğraflarıyla da arşivini genişletmiştir."Sabit Kalfagil Kitapları

46,30 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786056166549
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 272
Basım:
Ebat: 19x25 cm
Editör: Merih Akoğul
Ağırlık: 272
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.