Fransız İhtilali

Ali Reşad

Kitap Açıklaması

Değerli okuyucu!..

1789 "Büyük Fransız İhtilali" cihan tarihinin en ehemmiyetli hadiselerinden biridir. Bu ehemmiyet her milletten ziyade bizim için mevzuubahistir. Zira bu ihtilalin zuhuru hengamında biz üç kıt'aya yayılmış, çok çeşitli kavimleri ihtiva eden bir cihan devletinin sahibiydik.

Fransız İhtilali ise iki ehemmiyetli netice husule getirmiş ve bunların her ikisi de her milletten ziyade bize zarar vermiştir.

Bunlar; 

-Devletlerin "kavim"lere istinaden teşekkül ettirilmesi.
-Bilahare din-devlet ayrılığı demek olan laikliğe müncer olmak üzere dinsizlik derecesinde materyalist telekkilerin revaç bulması.

Bunlardan kavmiyete ehemmiyet atfetmek hususundaki birinci netice Osmanlı'nın başına önce Balkanlardan sonrada Doğu Anadolu ve Cezıret'ul Arab'da çeşitli gailelerin zuhuruna ve binnetice o büyük ve azametli devletten küçük Türkiye haline gelmemizi intaç eylemiştir. İkinci madde ise metaryalist telakkilerin revaç bulması ve "Jön Türkler"le onun bir devamı mahiyetindeki "İttihad Terakki"nin fikri zemininin laikliğe müncer olacak şekilde Yüce İslam dini'nden uzaklaşmak istikametindeki faaliyetlerin amili olmasıdır.

Bu sebeblerdir ki Fransız İhtilali'nin sebeb ve neticeleriyle birlikte doğru bir şekilde öğrenilip anlaşılması her Müslüman Türk için vazgeçilmez bir lazimedir.

Ali Reşad Kitapları
13,89 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
Türü: Tarih, Dünya Tarihi
ISBN: 9789755800257
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 162
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Çevirmen: Ömer Faruk Lermioğlu
Ağırlık: 190
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.