Gazali

Biyografisi, Hakikat Araştırması Felsefe Eleştirisi, İhya Hareketi, Etkisi

Sabri Orman

Kitap Açıklaması

Bu çalışmada, Gazali'nin çağı, hayatı ve eserlerinin yani sıra onun hakikat araştırması, felsefe eleştirisi, ihya hareketi ve etkisi gibi Gazali isminin hemen çağrıştırdığı konular genişçe bir şekilde ele alınıyor.  Böylece okuyucuya, bu önemli bilgin ve düşünürün kamil manada bir portresi sunulmaya çalışılıyor.

Özellikle "Hakikat Araştırması" ve "Felsefe Eleştirisi" bölümlerinde bulabileceğiniz onun son derece ilginç entelektüel gelişmesi ve fikri çalışmaları, entelektüel endişeleri  ve bilimsel çalışma hedefleri olan herkese paha biçilmez örnekler sunuyor.

Gazali'nin ender denebilecek bir özelliği ise onun bir medeniyet veya toplumsal sorumluluk düşünürü olma vasfıdır. Gazali'nin bu özelliği, İslam medeniyetinin, hakim çağdaş medeniyetle hemen her sahada doğrudan veya dolaylı olarak bir hesaplaşma içinde olduğu günümüzde, onu daha da dikkate değer hale getirmektedir. Özellikle onun klasik Yunan felsefesi eleştirisi, İslam medeniyetinin diğer medeniyetlerle olan hesaplaşmalarının güzel bir örneği olup; bir "medeniyet muhasebesi" olarak kavramsallaştırılabilir ve başka benzer vakalarda da model olarak kullanılabilir.Sabri Orman Kitapları

14,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 3990000012271
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 172
Basım:
Ebat: 14x215 cm
Editör: Erhan Güngör
Ağırlık: 204
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.