Göçebeliğin Dünyası

Türk Göçebelerinden Çoşlu Yörüklerinin Etnografyası

Masatake Matsubara

Kitap Açıklaması

Göçebelik tarihi süreç içinde insanlığın en önemli hayat tarzlarından biridir. Bu anlamda göçebelik, insanlık tarihinin önemli bir kısmını teşkil eder. Böyle olmasına rağmen göçebelikle ilgili yerinde ve gözlemlere dayalı yapılan araştırmaların sayısı fazla değildir. Bu önemli araştırmalardan biri, Japon Bilim adamı Masatake Matsubara tarafından Anadolu'da Çoşlu Yörükleri üzerinde yapılan araştırmadır.

Masatake Matsubara'nın Anadolu'da Çoşlu Yörükleri ile ilgili bu araştırmasının esası, 1979-1980 yılları arasında yerinde beraber yaşama yönteminin uygulandığı bir yıllık alan araştırmasına dayanır. Matsubara'nın söz konusu eseri öncelikle Çoşlu Yörükleri ile ilgili olarak göçebeliğin derin tarihinin yoğunlaştırılmış bir özeti olan etnografik gözlemleri ve tespitleri içerir. Bunun yanında Matsubara'nın eseri teori ve metod bakımından göçebelere nasıl bakılması onlar üzerinde yerinde nasıl araştırmalar yapılması ve elde edilen verilerin nasıl bir tarihi zemine oturtulması konusunda kapsamlı bir özellik gösterir.

Bu bakımdan söz konusu eserin, sadece Çoşlu Yörükleri üzerine yapılan bir araştırma değil, insanlık tarihinin önemli bir kaynak özelliğini taşıdığını belirtmek gerekir.

Japonca olarak yayımlanan ve daha sonra Çince ve Moğolcaya da çevrilen bu eserin Türkçe olarak yayımlanması şüphesiz bu alanda önemli bir boşluğu dolduracak ve hatta bundan sonra göçebeliğin hayat tarzı ve tecrübesinden insanlığın faydalanması hususunda önemli bir yol gösterici olacaktır .

25,90 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789751625250
Kapak: Ciltli
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 322
Basım:
Ebat: 165x245 cm
Çevirmen: Kiyotaka Sugihara
Ağırlık: 616
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.