Goeben ve Breslau’nun Deniz Seferleri (Yavuz ve Midilli)

Osmanlı İmparatorluğunu Yıkılışa Götüren Gemiler

Karl Dönitz, Th. Kraus

Kitap Açıklaması

5 Ekim'de Enver Paşa, Amiral Souchon'a Osmanlı filosunu talim yaptırmak maksadıyla Karadeniz'e çıkartmak müsaadesi verdi. 20 Ekim'de Almanya, Osmanlı İmparatorluğu'na savaş için kullanılmak üzere beş milyon Türk lirası tutarında borç verdi. Aynı gün Enver, Alman Genelkurmay Başkanlığının Türk komutanlara haber vermeden Genelkurmay Başkanvekili Bronzart'a hazırlattığı bir savaş planının yürütülmesi için Alman Genelkurmay Başkanlığıile görüş birliğine vardı. 24 Ekim'de Alman elçisi Wangenheim'in Sadrazam Said Halim Paşa, Enver, Talat ve Cemal Paşalarla Mebuslar Meclisi Reisi Halil Bey'in şerefine verdiği yemekten önce veya sonra Osmanlı donanmasının Karadeniz'de yapacağı hareketlerle ilgili emirler çıkarılmıştı. Enver Paşa'nın vermiş olduğu yazılı kısa emir şöyledir:

‘Türk filoları Karadeniz'de ve zor kullanmak suretiyle hakimiyet kazanmalıdır. Rus filosunu arayınız ve nerede bulursanız, savaş ilan etmeksizin hücum ediniz.'

-E. Ziya Karal Osmanlı Tarihi IX Ankara 1996

Büyük amiral Dönitz'in bulunduğu Goeben (Yavuz) ve Breslau (Midilli) gemilerinin Osmanlı Türkiye'sine sığınması, Enver Paşa'nın Almanya yanında savaşa girmemiz kararına sebep, vesile ve bahane olmuştur. Bu bakımdan çok önemlidir. Yavuz ise, askeri literatürümüze, hatta edebiyatımıza girmiş, bugüne kadar sahip bulunduğumuz en büyük savaş gemisidir. Amiral Souchon Paşa'nın bizden habersiz Rus liman ve gemilerini bombardımanı kuyruklu yalanı, bugün de resmi tarihimizin bir parçası olmakta devam ediyor. Harbiye nazırı ve başkumandan vekili Enver Paşa ile bahriye nazırı Cemal Paşa'nın ayrı ayrı Souchon Paşa'ya bombardıman için verdikleri yazılı, resmi emirler, Belleten'de yayınlanmıştı.

-Yılmaz ÖztunaKarl Dönitz Kitapları

14,81 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
Orijinal Başlık: Die Kreuzerfahrten der Goeben und Breslau
ISBN: 3990000027713
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 256
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Çevirmen: Mustafa Haydar Cümbüş
Editör: Murat Kemaneci
Ağırlık: 248
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.