Göğü Delen Adam

Erich Scheurmann
Ayrıntı Yayınları

Dünya edebiyatının klasiklerinden sayılan Göğü Delen Adam, okurları fethetmeye devam ediyor.

Papalagi denince “beyazlar” ya da “yabancılar” anlaşılır, ama sözcüğü sözcüğüne çevrilirse “göğü delen” anlamına gelir.Samoa’ya ilk misyoner, bir yelkenliyle gelmişti. Yerliler bu beyaz yelkenliyi ufukta bir delik olarak gördüler, beyaz adamın içinden çıkıp kendilerine geldiği bir delik. O, göğü delip geçmişti.

Yüzyılımızın başlarında yayımlanan Göğü Delen Adam bugün artık bir yeşil klasiği olarak okunurken, başlığının kaynaklandığı şiirsel metafor, bir de düz anlam içermeye başlıyor; çünkü Papalagi sonunda göğü gerçekten delmeyi başardı, “ozon deliğinin” içinden ne tür bir yelkenlinin çıkageleceğiniyse zaman gösterecek.

Ahmet Güngören, Çerçeve

Teknolojinin günlük yaşamımıza getirdiği açmazlar her gün dünyamızda yeni “handikap”ların kapılarını aralamıyor mu? Birincisi bu “handikap”ları yalın, süssüz bir dille anlattığı için önemli Göğü Delen Adam. Uygarlığımızın bu karmaşasında yönelttiği acımasız okların hedefini bulması açısından önemli. Basit de olsa eleştirisini haklı gerekçelere dayandırması açısından önemli. İkincisi, bize pek az bildiğimiz dünyaların ufkunu açmasından önemli.

Refik Durbaş, Milliyet Sanat

Sadece keyif için değil, üniversitede sosyoloji, antropoloji derslerinde ve hatta liselerde sosyal bilgiler derslerinde bile okutulabilir. (...) Gerçek bir Samoalının gözleriyle Batı’yı görmek, insanın ufkunu çok genişleten, yorumlara yepyeni boyutlar kazandıran bir süreç.

Semra Somersan, Cumhuriyet

11,11 ₺ %30
7,78 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
50 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava

Kitap Ayrıntıları

Türü: Felsefe
Orijinal Başlık: Der Papalagi - Die Reden des Südseehauptlings Tuiavii aus Tiavea
ISBN: 9789755393407
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 112
Basım: Şubat 2017
Ebat: 13x195 cm
Çevirmen: Levent Tayla
Erich Scheurmann

Erich Scheurmann Hakkında

Erich Scheurmann, 24 Kasım 1878 yılında Hamburg, Almanya'da doğmuştur. Çocukluk dönemi ve tahsil hayatı resimler çizerek geçmiştir.Erich Scheurmann,kariyerinin en öneli noktalarında yer alan Papalagi,...

Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
  • EDA ELKIRAN (05.02.2019)

    Farkında olmadan içinde yaşayıp gittiğimiz hayatın bir başkasına dışardan nasıl göründüğünü kusursuzca yüzümüze çarpan bir kitap. Farkındalığım artmasına büyük katkı sağladı. Herkesin okumasını tavsiye ediyorum.

  • Serkan Demir (15.10.2018)

    Siz hala okumadınız mı diyebileceğim kitaplardan