Gök Yörük

Kerimoğlu Ali

H. İlker Altınsoy

Kitap Açıklaması

Hüseyin İlker Altınsoy;

Araştırmacı, yazar, eğitimci, entelektüel kimliğini halk adamı fotoğrafıyla örtebilen ender insanlardan..
Motoruyla gezerken, tavla oynarken, simit yerken, köylerden birinde yaşlı bir nineyle şakalaşırken, çoban kulübesinde kaval dinlerken, davul zurna önünde ağır ritimli bir zeybek oynarken, televizyon programlarında türkülerin öyküsünü anlatırken, akademik bir konferansta konuşurken karşınıza çıkabilir yörede. Topraklarının diliyle konuşur. Muğla kültürüne, folkloruna katkılarını anlatmaz! Misafiri olursanız görürsünüz kente bıraktığı izleri. O bir folklor arkeoloğudur.

Zengin Ege topraklarını kazar. Şanslıdır. Doğduğu köy, aile ağacının kökleri, elbette Ege'nin yağ akan dağları, bal akan ovaları… Altınsoy, yağa ekmeğini banar da yer; balı parmağıyla. Halk adamlığı yazdıklarına da yansır. Sanat kaygısı gütmez. Köyünün, kentinin, yöresinin kazılarında çalışan bir ameledir; gurur, kibir bilmez.
Kerimoğlu'nun öz torunu; "Kerimoğlu", "Karaova Düğünü", "Muğla Manileri", "Ormancı", "Özümüz Sözümüz Sazımız" adlı eserlerin yazarı… Ege'nin verimli topraklarınca üreten Altınsoy, bu eseriyle türkülere konu olmuş Yörük Kerimoğlu'nun destansı yaşamını edebi metin tadında sunuyor bizlere…15,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786054864010
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 320
Basım:
Ebat: 13x19 cm
Ağırlık: 320
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.