Güç Dağıtımı 3

Yetkin Saner

Kitap Açıklaması

Yayınlanan ilk iki kitaptan bağımsız olan bu 3. kitap güç dağıtımında vazgeçilmez malzemeler olan kablolar, örgülü iletkenler ve baralara ayrılmıştır.

Kabloların ve baraların da iletken olmalarına karşın, genellikle iletken denince hava hatlarında kullanılan som veya örgülü yalın iletkenler anlaşılır.

Kablolar bir veya çok damarlı yalıtık iletkenlerdir. B aralar ise, santrallarda ve transformatör merkezlerinde büyük akımları iletmek için kullanılan daire, dikdörtgen veya profil kesitli yalın çubuklardır.

Öğrenciler bir teknik kitabı ele aldıklarında ağırlıklı olarak formüllerin ve örnek problemlerin bulunduğu yerleri okuyorlar ve metinleri üstünkörü geçiyorlar. Bu önemli bir noksanlık olarak görülmelidir. Kablo kesitini doğru olarak hesaplayan öğrencilerden çoğunun YVV kabloyu bile tanımaması, anma gerilimini bilmemesi ve damar sayısını belirleyememesi bu önemli noksanlıktan kaynaklanmaktadır. Metinlere ilginin az olduğu bilindiğinden, kitabın hacminin küçük tutulmasının istenmesine karşın, yine de tanımlara ve açıklamalara oldukça geniş yer vermek zorunda kalınmıştır. Ayrıca, önemli olduğu için kabloların yapım sonrası deneyleri de anlatılmıştır.

Bu kitapta yazılanlarla yetinilmeyip, yapımcıların kataloglarının incelenmesi de gereklidir.

Konularla ilgili TS laranın yanı sıra Alman ve Amerikan standartlarına da yer verilmiştir. Bunun nedeni, kablolarda Alman, örgülü alüminyum iletkenlerde Amerikan standartlarının Ülkemizde yerleşmiş olmasıdır.

Mezun ettiğim öğrencilerimin ve genç mühendislerin yararlanabileceklerini umduğum bu kitapta da yetersiz ve noksan görülen konular bulunursa uyarılmamı bekliyorum.

- Yetkin Saner, İzmit, 1998

2. Baskı için kitap gözden geçirilerek kimi düzeltmeler, eklemeler ve güncellemeler yapılmıştır.
Yapımcıların kataloglarının incelenmesini bir kez daha yineler, kataloglardan bir kütüphane oluşturulmasını ve katalogların sürekli yenilenmesini çok önemsediğim için öneririm.

- Yetkin Saner, İzmit 2007Yetkin Saner Kitapları

120,00 ₺ %15
102,00 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
Kargo Bedava Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
Türü: Akademik
ISBN: 9789755111926
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 3830
Ebat: 13,5x20 cm
Ağırlık: 3830
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.