Gurbet Yolu

Mukaddes Özçelik
Somet

Mukaddes, 1981 yılında doğdu ve üç yıl öncesine kadar hiç okula gitmedi, doğuştan ileri derecede Spastik Serebral Palsisi olan engelli bir genç. Okumayı ve yazmayı arkadaşı Zeynep’in de yardımıyla kendi kendine öğrendi. Bunun için herhangi bir eğitim almadı ve ancak büyük puntolarla yazılmış, basit birkaç çocuk kitabı okuyabildi. Hiç yürüyemedi, tek başına hiç dışarı çıkamadı, yaşıtları ile oyun oynayamadı. Hatta yemek, giyinmek gibi kişisel günlük ihtiyaçlarını bile kendisi yapamadı. Biliyor musunuz, saçlarını hiçbir zaman kendisi tarayamadı. Ama azimle bu kitabı yaklaşık dört yılda tamamladı.

Mukaddes, tek bir harfi yazabilmek için dakikalarca, bir cümleyi yazabilmek için saatlerce ve bir paragrafı oluşturabilmek için belki de günlerce emek verdi. Burada, Mukaddes’in sadece bir evin içinde süren yaşamındaki küçücük dünyasında ürettiği bir hikâyeyi okuyacaksınız. Bu kitap, edebi ya da içerik olarak çok kıymetli olmayabilir, yazım ya da ifade hataları da içerebilir. Ama yazarın kısıtlı sosyal çevresini, ciddi fiziksel engelini ve kaynaklara ulaşabilmesinin imkânsızlığını düşündüğünüzde bu kitabın değerini anlayabilirsiniz. Bu yüzden okurken, yapabilirseniz, lütfen “Mukaddes gibi düşünerek” okumaya çalışın.

11,11 ₺ %30
7,78 ₺
1 günde kargoda
50 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava

Kitap Ayrıntıları

Türü: Edebiyat, Öykü
Baskı Sayısı: 2. Baskı
ISBN: 9786058179004
Kapak: Amerikan cilt
Kağıt Cinsi: 60 gr. enso
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 80
Basım: Ocak 2019
Ebat: 12,5x19,5 cm
Mukaddes Özçelik

Mukaddes Özçelik Hakkında

Mukaddes Özçelik, 1981 yılında doğmuştur. Doğuştan Spastik Serebral Palsisi olan engelli bir genç. Okumayı ve yazmayı arkadaşı sayesinde kendi kendine öğrenmiştir. Bunun için herhangi bir eğitim almam...

Gurbet Yolu Kitap Yorumları

Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
  • Sinem Özkök (08.02.2019)

    Şahsen tesadüf eseri gördüğüm bu kitaptan bir kaç tane alıp,hem sevdiklerime armağan etmek istiyorum,hem de yazara bu şekilde teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Emeğine sağlık.